Victor Ponta a fost sanctionat de comisia juridica a Camerei Deputatilor, pentru o declaratie facuta la televizor, cind l-a acuzat pe deputatul UNPR Eugen Nicolicea ca a facut pierdute o parte din voturi atunci cind deputatii au votat ca Monica Iacob Ridzi sa nu fie data pe mina judecatorilor. Dincolo de sanctiunea in sine, care este mai mult simbolica, fiind vorba de un avertisment, m-am intrebat ce l-a determinat pe domnul Victor Ponta sa-l acuze pe Eugen Nicolicea de hotii. Cauza, dupa parerea mea, trebuie cautata in Raportul pe justitie al Comisiei Europene, in care Parlamentul este acuzat in corpore pentru votul in cazul Ridzi. Ce vrea sa spuna domnul Ponta e ca nu Parlamentul e de vina, de vina e Nicolicea care a furat bilele! Si evident, pe Nicolicea l-a pus PD-L ul sa fure bilele! Acum domnul Ponta se plinge ca nu mai exista imunitate pentru opiniile politice, pentu ca asa vrea PDL. S-ar putea sa ma insel eu, dar cind apari la televizor si acuzi un om de ilegalitati fara sa aduci si probe, nu mai poate fi vorba de o opinie politica. E prima oara, dupa stiinta mea, cind un parlamentar este sanctionat pentru o declaratie si nu ma mira nici un pic ca e vorba tocmai de Victor Ponta, asa cum nu m-as fi mirat daca ar fi fost vorba de Crin Antonescu, cei doi campioni ai declaratiilor desucheate si ai acuzatiilor fara probe. Am putea afirma ca, macar in cazul presedintelui PSD, ulciorul nu merge de multe ori la televizor.
























Lasă un răspuns