Partidul Comunist Romin are o istorie uriasa, cu bune si cu rele, cu eroi si cu lingai, o istorie care a marcat profund soarta tarii. E ridicol sa vina acum dl Constantin Rotaru si sa pretinda ca reinfiinteaza PCR si sa se auto-propuna lider national. Bine ca-l impiedica justitia sa faca asta si sper sa-l impiedice pina la capat.Dl Rotaru este nepregatit pe plan filosofic si nu are cultura politica necesara sa conduca un partid, cu atit mai putin Partidul Comunist Romin. Nu stiu daca e bine sau rau sa se reinfiinteze PCR, dar daca raspunsul ar fi pozitiv, ar fi o crima ca acest domn sa reuseasca. Rotaru doar maimutareste citeva idei ale comunismului, incearca un agiornamento intr-un mod jalnic, oscileaza intre critici puerile si generalizari pe care abia le incepa ca le si pierde pe drum. Sincer, omul, care e, de altfel, agreabil, nu e facut pentru politica.De ce insista insa dl Rotaru sa infiinteze PCR ? Probabil pentru ca e constient ca aceste trei litere formeaza un brand inca puternic in Rominia. Ce afacere sa gestionezi cotizatiile tuturor peceristilor in viitor, ba chiar sa obtii sponsorizari de la partidele prietene ! Ce biznis ar fi sa faci chiar niste contracte prin Coreea de Nord, sau prin China, ori chiar prin Cuba ! Ce minunat ar fi sa iti intre in cont banii cu care sunt sprijinite partidele, anual. Nu gindeste rau dl Rotaru. Din punctul meu de vedere insa, dl Rotaru comite o mare eroare. PCR trebuie lasat acolo unde este, in istorie, sa il judece ea. Deocamdata, in Rominia sunt alte probleme si nu e timp de bazaconii.
























Lasă un răspuns