Pentru ca Oltchim a inceput sa cumpere spatii de publicitate pentru crearea unei imagini de erou a managerului sau si in presa argeseana, m-am gindit, mai in gluma, mai in serios, sa le spun colegilor argeseni ca au prins un paste mare, daca stiu cum sa arunce momeala.Exista citeva reguli verificate la Vilcea ,de-a lungul a aproape doua decenii, ale relatiei dintre Roibu si presa locala. Prima regula este sa nu pui la indoiala ce zice Roibu si sa nu asculti si celalta parte cu care se afla el intr-un conflict artificial. Daca pui fata in fata opiniile partilor, te-ai lins pe bot, cum se spune, de contractul de „publicitate”. A doua regula este sa nu vrei sa cercetezi adevarul, ori sa ai opinii personale cu privire la ceea ce face Roibu. Daca faci asta, iarasi esti catalogat drept vindut strainilor si ti se taie ratia de bani, in vreme ce concurenta ta prospera. A treia regula este sa scrii despre afacerile din ultimul deceniu ale lui Roibu, despre proprietatile sale si dupa aceea sa stai linistit. Ai o sansa mare sa primesti un contract de sponsorizare, cu conditia sa nu te atace ziarele care deja si-au primit portia, fiindca astfel ai de asteptat mult sau pentru totdeauna.Acum, Constantin Roibu se afla cu presa din Arges in prima faza, cea a iubirii nesfirsite. Saraca presa argeseana nu a mai vazut atitia bani de la stat de pe timpul cind Uzinele Dacia apartineau lui Constantin Stroe, dar nici atunci nu curgeau sutele de milioane cum vor curge acum in conturile ziarelor cuminti. Desigur, va urma ceea ce a urmat si la Vilcea. Din varii motive, vor fi publicate si in Arges articole ceva mai adevarate despre Oltchim decit cele care apar acum. Vor fi zvircoliri, scandaluri, amenintari, santaje, dar viata va merge mai departe. Din fericire, in Arges liderul politic de necontestat este Constantin Nicolescu, iar acesta nu il va lasa pe Roibu sa conduca judetul prin sprijinirea anumitor primari sau parlamentari sau prefecti sau directori.Raul va fi ceva mai mic decit la Vilcea. In plus, nici timpul nu va mai avea rabdare.Am glumit, colegi, cind v-am indemnat sa-i luati banii lui Roibu. Nu sunt banii sai, ci ai unui combinat care isi trimite oamenii in somaj, care e plin de datorii, care e pe buza prapastiei pe motiv ca nu primeste iarasi si iarasi credite si ajutoare de stat care sa dispara ca intr-o gaura neagra. Asadar, daca va e putin mila de acest combinat, nu-i luati banii, spuneti adevarul si va fi mai bine pentru toata lumea. Fiindca o data si o data, cineva va intreba cite milioane de euro s-au dus in sponsorizari care nu au decit un scop si anume crearea perdelelor de fum in spatele carora se fac banii adevarati.Pentru ca e posibil sa nu ma credeti, mai ales fiindca e criza si presa o duce greu, va propun un mic test. Deunazi, Roibu a declarat unui ziar din judet ca la sfirsitul lui februarie sau inceputul lui martie Petrochimia va incepe sa functioneze si totul va fi bine. Vom discuta in martie si veti vedea ca ati fost dezinformati. In Arges, e prima minciuna, in Vilcea s-au spus deja mai multe decit in povestea cu Petrache si lupul.
























Lasă un răspuns