Astăzi, 30 noiembrie, Biserica Ortodoxă Română îl prăznuiește pe Sfântul Andrei, ocrotitorul țării noastre.
Potrivit tradiției, ziua se serbează prin nelucru în casă, că să nu strice lupii vitele. Primejdia nu este numai pentru vite, ci şi pentru oamenii care îndrăznesc să plece la drum, în ziua când porneşte şi lupăria.
Noi le urăm sărbătoriților de astăzi “La mulți ani cu sănătate!” și vă dorim tuturor un mini concediu plăcut!
Sănătate și Doamne-ajută!
Ilie Cosmin Anghelescu
Primar, Comuna Mateești

























Lasă un răspuns