Activităţi de prevenire şi combatere a delictelor silvice
La data 08 decembrie a.c., poliţiştii din cadrul Posturilor de Poliţie Muereasca şi Oteşani au acţionat pentru prevenirea şi combaterea transportului ilicit de material lemnos.
Astfel că, oamenii legii, în urma opririi autovehiculelor ce transportau material lemnos şi verificării documentelor de provenienţă şi transport, au confiscat aproximativ 18 m.c. material lemnos, esenţă fag.
Cei 2 conducători auto depistaţi că transportau material lemnos fără documente de provenienţă şi transport au fost sancţionaţi contravenţional cu amendă conform Legii nr. 171/2010 privind combaterea delictelor silvice, iar bunurile confiscate au fost date în custodie reprezentanţilor ocolului silvic.
Pomi de Crăciun confiscaţi
La data de 08 decembrie a.c., poliţiştii din cadrul Serviciului de Ordine Publică, Biroul pentru Prevenirea şi Combaterea Delictelor Silvice, în colaborare cu specialişti din cadrul Gărzii Forestire Rm. Vâlcea, au organizat şi desfăşurat activităţi de verificare a legalităţii transportului materialului lemnos şi a pomilor de Crăciun, în zona Brezoi – Voineasa.
Cu acest prilej, aceştia au identificat pe drumul comunal Ciunget – Mălaia, pe G. G, din mun. Rm. Vâlcea, care transporta cu o autoutilitară 51 pomi de Crăciun, specia molid, pentru care nu deţinea documente legale de provenienţă şi de însoţire.
Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional la Legea nr. 171/2010, iar pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi organelor silvice, în vederea valorificării.
De asemenea, au fost efectuate verificări privind respectarea prevederilor legale referitoare la modul de operare a datelor în sistemul SUMAL, precum şi a modului de completare şi eliberare a documentelor cu regim special de către două societăţi comerciale, fiind constatate încălcări ale prevederilor H.G. nr. 470/2014 şi Legii nr. 171/2010.
În cauză, a fost dispusă sancţionarea contravenţională a celor doi agenţi economici cu amenzi în cuantum total de 5.000 lei.
•
Infracţiue rutieră
La data de 08 decembrie a.c., în jurul orei 16.25, poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Oraşului Berbeşti au depistat în trafic pe G. Dumitru, de 39 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 605A – Sineşti, având o alcoolemie de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a refuzat să fie condus la spital în vederea recoltării de probe biologice.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de refuz sau sustragere de la prelevarea de monstre biologice.
•
Accident rutier
La data de 08 decembrie a.c., în jurul orei 09.05, B. Ionuţ, de 28 de ani, din com. Sineşti, a condus un autoturism pe DN 67 – Horezu, iar la km. 153 + 700 m, pe fondul nepăstrării distanţei suficiente faţă de autoutilitara care circula în faţa sa, condusă de C. Florin, de 43 de ani, din mun. Bucureşti, a intrat în coliziune faţă –spate cu aceasta.
Din accident a rezultat vătămarea corporală gravă a pasagerului, B. Melania, de 26 de ani, din oraşul Bălceşti, care a fost transportată la spital, unde i s-a stabilit diagnosticul de politraumatism, contuzie piramidă nazală, traumatism toracico – abdominal şi fractură antebraţ drept.
Cei doi conducători auto au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
Cercetările sunt continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor producerii evenimentului rutier.
Identificat şi cercetat pentru furt din locuinţă
La data de 08 decembrie a.c., în jurul orei 11.00, poliţiştii de proximitate din cadrul Poliţiei Oraşului Călimăneşti au efectuat cu operativitate mai multe investigaţii, care au condus la descoperirea unei infracţiuni de furt sesizată organelor de poliţie.
Astfel, s-a stabilit faptul ca la data de 06 decembrie a.c., în intervalul orar 13.00 – 15.00, P. Adrian, de 25 de ani, din oraşul Călimăneşti, a pătruns în locuinţa lui N. G., din localitate, de unde a sustras o butelie de aragaz, pe care a ascuns-o în podul casei sale, cu intenţia de a o valorifica.
Bunul sustras a fost recuperat şi predat părţii vătămate, iar în continuare se desfăşoară activităţi de cercetare penală pentru comiterea infracţiunii de furt calificat, urmând ca întreg materialul să fie prezentat procurorului de caz pentru a le analiza şi dispune măsurile ce se impun.
TEODORESCU ALINA ELENA – Purtător de cuvânt – Inspectoratul de Poliție al Județului Vâlcea

























Lasă un răspuns