În clasamentul învinșilor la alegerile prezidențiale pe primul loc nu se află PSD, ci BOR.
Biserica Ortodoxă Română a susținut un candidat care se declara, în mod ostentativ, ortodox. A pierdut la scor.
PSD are, cu strămoși cu tot, 25 de ani de existență. Biserica Ortodoxă are, în România, o vechime care se vrea atemporală. PSD poate să-și schimbe numele, să dispară, să se asocieze cu un alt partid. BOR are pretenția să fie eternă.
Pretindem ca PSD să se reformeze pentru a rezista în viitor.
Cred că BOR trebuie să se reformeze și ea dacă nu vrea să devină doar o biserică între multe altele.
PSD ar putea să fie un partiduleț în câțiva ani.
BOR nu va deveni o bisericuță în câțiva ani, dar în câteva decenii nu este exclus să se întâmple acest lucru.
Nu are rost să fac inventarul păcatelor BOR, dar aș atrage atenția că în anii în care ea va isprăvi de construit o catedrală a mântuirii, țara va fi condusă de un luteran.
Conform doctrinei BOR, luteranii merg în iad.
Treaba lor.
Dar BOR încotro merge ?

























Lasă un răspuns