Procurorii Parchetului General au redeschis dosarul în care Gabriela Firea l-a acuzat pe Traian Băsescu de şantaj.
Procurorii au redeschis acest dosar în 22 decembrie, adică la o zi după încetarea mandatului de preşedinte al lui Traian Băsescu.
Astfel, Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a hotărât prin ordonanţă a procurorului de caz reluarea anchetei.
Ancheta fusese suspendată, întrucât Traian Băsescu beneficia de imunitate.
Audierile în cauză vor fi reluate, iar procurorii vor decide dacă vor începe urmărirea penală împotriva lui Traian Băsescu sau vor închide dosarul, notează Digi 24.

























Lasă un răspuns