De data asta, preşedintele Klaus Iohannis chiar m-a emoţionat. A citit cu multă naturaleţe, cursiv şi expresiv, o frumoasă frază din publicistica lui Eminescu, azi, când omagiem naşterea poetului.
„Se împlinesc 165 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu. În loc de orice discurs, poate că cel mai potrivit omagiu ar fi să recitim măcar un rând din poezia, proza sau publicistica lui. În aprilie 1881, într-un articol din ziarul „Timpul”, Eminescu scria: „A fi bun român nu e un merit, nu e o calitate ori un monopol special, ci o datorie pentru orice cetățean al acestui stat.” Mulțumesc, Eminescu!”, a scris Iohannis, pe pagina personală de Facebook
Iată mesajul, rostit de Klaus Iohannis:

























Lasă un răspuns