In tineretea lui, prin anii 50 ai secolului trecut, Saul Bruckner alias Silviu Brucan, scria la Scinteia, unde ii demasca pe „burgheji” si instiga poporul sa lupte impotriva „dujmanului” de clasa.Constat cu surprindere ca, dupa 60 de ani, alti brucani demasca alti dusmani si cheama iar poporul la lupta dreapta impotriva daunatorilor. Un intristator editorial aparut intr-un ziar vilcean vine sa intareasca ideea ca, desi Stalin a murit in 1953, gindirea lui s-a perpetuat pina astazi. Este intristator, pentru ca e scris de o persoana care, cel putin dupa poza, pare tinara, dar da senzatia ca si-a modelat gindirea pe calapodul lui Brucan.Asadar, demascare si acuzatii fara probe si instigare la represalii.Sa vedem ce si cum.”Are oare dreptate directorul Constantin Roibu ca a retras sprijinul financiar pentru echipa de handbal? Daca este sa ne readucem aminte de cate acuzatii i s-au facut ca da banii a mii de angajati pentru un antrenor ca Anja Andersen, atunci cu singuranta are dreptate. De ce sa mai sustii o echipa de handbal daca ti se aduc fel si fel de acuzatii prin toate publicatiile de scandal, iar cei care le citesc le iau ca atare? Probabil ca oricare dintre noi ar fi procedat la fel.”Dupa parerea mea, pe care am expus-o si in alta parte (vezi Vacarul Costica s-a suparat pe sat), directorul Roibu nu are dreptate sa-si retraga sprijinul pentru motivele invocate de el si reluate de editorialist. Nu Roibu sustine echipa, echipa o sustine combinatul prin decizia consiliului de Administratie, in final o sustine statul romin, care l-a numit pe Roibu administrator arendas sau vechil, daca vreti al unei parti din bunurile sale. Daca Roibu sponsoriza echipa cu banii lui de salariu, da, putea sa faca ce vrea el. Dar asa, hotarirea de retragere a sprijinului financiar trebuia sa vina de la cel care luase si hotarirea de acordare a lui, adica de la statul romin. Se crede domnul Roibu un nou Ludovic al XIV-lea si si-a pus ca deviza celebra lozinca „Statul sint eu?”Putem sa-i punem in carca directorului Roibu ca prin decizia sa poate lasa un judet fara echipa fanion si zeci de mii de iubitori ai handbalului dezamagiti? In nici un caz, ci iubitorii de handbal ar trebui sa arate cu degetul spre cei care au dus la aceasta decizie. Ei sunt adevaratii vinovati, ei au distrus ce avea de valoare judetul, pentru ambitiile lor personale si pentru interese pecuniare.”Evident ca nu putem sa-i punem in circa decizia, pentru ca nu stim in ce masura are dreptul sa o ia, atita timp cit sint o multime de lucruri neclare in aceasta relatie sponsor-club. A actionat Roibu cu mandat de la consiliul de administratie? Era necesar acest mandat? A primit Roibu dezlegare de la acelasi consiliu sa actioneze cum il taie capul in problema asta? Iata intrebari la care nimeni nu raspunde.Miniosul editorialist atinge culminatia in momentul in care identifica si vinovatii, adica aia care din interese pecuniare si ambitii personale l-au impins pe manager sa ia aceasta decizie.Mai sa fie!Pai domnul Roibu e ditamai barbatul, e manager vechi, a vazut si bune si rele la viata lui si acum ni se sugereaza ca niste ambitiosi interesati au reusit sa-l faca sa actioneze in directia dorita de ei? E bine totusi ca ambitiosii nu i-au sugerat sa demisioneze de la manageriere sau, Doamne fereste, sa se sinucida, pentru ca domnul director general te pomenesti ca le-ar fi facut pe plac! Pentru ca despre asta este vorba de fapt. Despre niste interese meschine ale unei prese de santaj, care nu stie decat sa distruga si care n-a construit nimic in aceasta societate romanesca. Lor, jurnalistilor care fac aceasta presa de santaj, ar trebui sa le bata la usa miile de iubitori ai handbalului si sa-i intrebe daca au platit vreodata bilet ca sa intre la un meci de campionat al Oltchimului. Sa vada un joc adevarat, un spectacol minunat si un sport in care fair-play-ul primeaza. Ei nu stiu ce inseamna toate aceste lucruri. Stau cu mana intinsa sa primeasca o invitatie oficiala la un meci de handbal, daca se poate international, si sa scrie ce le trece prin cap apoi. Iata dar ca editorialistul, dupa ce ii demasca pe „dujmani”, presa de santaj, trimite miile de iubitori la „dujmani” acasa, sa-i intrebe ca de ce dai, ma, in tetea? Pai daca stilul asta de a asmuti poporul impotriva dusmanului de clasa nu e stalinism in forma nediluata, atunci nu stiu ce mai e! Si asta intr-un ziar din 2011! Acum ce sa zic, observ ca ziarul asta foloseste frecvent sintagma „presa de santaj”, care, in context, identifica adversarul care trebuie suprimat, alungat cu pietre, exterminat, redus la tacere. Nu inteleg la ce se refera sintagma cu pricina.Scopul presei de santaj este sa faca bani pe principiul tu platesti si eu nu te dau in vileag. Asta inseamna ca subiectul a facut lucruri care l-ar duce la pirnaie s-au l-ar face de cacao in societate, daca s-ar afla. Ce lucruri a facut domnul Roibu care l-ar duce la pirnaie sau l-ar face de cacao, daca s-ar afla? Evident, nici unul. Asa ca nu putem vorbi despre santaj in cazul asta, pentru ca domnul Roibu este de nesantajat. Citeva adevaruri incomode sau citeva critici spuse in gura mare nu cred ca pot fi interpretate ca intentii de santaj. Editorialistul nostru se infierbinta insa prea tare si o ia pe aratura cind acuza presa de santaj ca nu a construit nimic. Ha! Pai presei de orice fel ii lipseste vocatia demiurgica, ea nu construieste nimic, nu e treaba ei sa construiasca, ea este paznicul celor care construiesc, nu-i asa? Presa centrala de specialitate nu si-a permis sa comenteze nimic despre aducerea unui antrenor ca Anja Andersen, pentru ca ii stia valoarea si stia ce poate face dintr-o echipa de valoare. Numai ca, aici, pe plan local, unii jurnalisti sunt specialisti in toate domeniile. Ei gandesc ca daca un antrenor cere prea mult, trebuie sa plece acasa si sa nu primeasca bani de la Oltchim, daca ei n-au primit. De parca stiu ei de unde este dat salariul antrenorului si cat la suta din el este contributia Oltchimului. Asa ca, mai bine fara echipa care ne-a facut cunoscuti in lume, mai bine sa distrugem visul a mii de iubitori de handbal, vietile jucatoarelor si imaginea nationala si internationala a Valcii decat sa-l lasam pe directorul Constantin Roibu sa pastreze ceea ce este de mult timp in acest judet. Ei si uite asa ne apropiem de finalul apoteotic al editorialului, in care autorul, precum chelul din zicala, isi pune si mina in cap.Asadar, daca presa centrala nu si-a permis sa-l critice pe Roibu ca a adus o antrenoare straina, nu li se cuvine nici unor oarecare din presa locala sa o faca, mai ales ca, spre deosebire de antrenoarea aia, ei nu au primit bani de la Roibu. Eu unul, in locul editorialistului, sa mor daca as aduce vorba despre primit bani de la Roibu! O fi rau sa-i indemnam pe iubitorii de handbal sa-i arate cu degetul pe cei care le-au distrus visul de a-si vedea odata si odata echipa castigand Liga Campionilor?Zbang!Adica so pe ei, iubitori de handbal! Sau, ca sa raminem in zona sportului, pe ei, pe mama lor!De unde ai iesit, fratioare, unde te-ai deprins sa gindesti asa? Cine si cu cit te plateste ca sa fii mizerabil? Mai omule, mai editorialistule, nu presa a distrus visul ala, Roibu l-a distrus, daca l-a distrus cineva. Presa e libera, slava Domnului, sa scrie ce vrea, dovada si editorialul tau, iar Constantin Roibu nu avea decit sa nu bage in seama citeva critici, chiar nefondate, ale unor insi de prin provincie, si putea sa pastreze linistit ceea ce este de mult timp in acest judet.Urit. Stalin a mierlit acum 58 de ani, dar spiritul lui bintuie pe unde nici nu te astepti.
























Lasă un răspuns