Cam asa stau lucrurile, oricum le-am invirti. P.S. Calinic va da in folosinta in curind hotelul „Sfinta Filoteia”. Doamne, iarta-ma sper ca nu il va boteza chiar asa.Asadar, dupa cum informeaza presa cuviosul Caliopie, mina dreapta a episcopului, in incinta Minastirii Curtea de Arges se va da in folosinta un hotel, cica pentru pelerini. Adica oamenii care vin sa se inchine la sfintele moaste ale Sfintei Filoteia sa aiba unde dormi. Cita ipocrizie ! Spun asta fiindca hotelul este prevazut cu sauna si sala de fitness. Cum Dumnezeu sa faca fitness cei care vin la Sfintulita ? Se in china si apoi se duc la sauna ? Mai spune Caliopi ca in hotel nu se va minca de dulce in post. Alta gogomanie, sa mergi la fitness dar sa tii post, sa maninci fasole si se te duci la sauna.In fond, e vorba de un hotel ca toate hotelurile unde lumea va putea bea, minca, urmari programe porno la tv si face sex, ca doar nimeni nu te poate controla ce faci in camera ta.O casa de oaspeti pentru pelerini nu are sauna si sala de forta, cuvioase Caliopi !Nimeni nu le va impiedica pe prostituatele din zona sa isi faca acolo salas si sa transforme hotelul spiscopal intr-un adevarat bordel.Iar intr-un bordel, apare si crima, intotdeauna.Nu sunt taliban, dar nici asa. S-a mers prea departe pentru profit. E de vazut cine sunt actionarii, nu cumva Gigi Axinte va face ceva parale ? Dar Caliopi, are si cuviosia sa actiuni ?Chiar daca suntem in secolul XXI, o ministire ramine un loc al ruperii de lume, doar asa a stabilit Sfintul Vasile cel Mare. Se schimba cumva dogma crestina ortodoxa la Curtea de Arges ? Daca da, sa o stim si noi. Poate ca si celelalte ministiri vor trebui dotate cu sauna si sala de fitness.Totusi, spiritul ortodoxiei ar trebui ocrotit de un episcop ortodox. Sa vedem cum il mai apara acum dl Bichir ori Cristian Cocea pe episcop.Un episcop despre care am promis ca nu mai scriu, dar cind in postul Pastelui am ajuns sa discutam despre sauna si fitness la ministire, atunci nu am cum sa tac.Sa te prefaci ca te cheama Calinic si Caliopi si sa te ocupi de hoteluri de 5 stele e cam mult.Parca le si aud pe unlele laudindu-se: mi-am…tras-o aseara la minastire, ce misto a fost…
























Lasă un răspuns