Ca unul care se considera cit de cit bine informat cu privire la ceea ce s-a intimplat la echipa de fotbal Dacia Mioveni, as trage o singura concluzie: rau fara „finantator”, greu cu „finantator”. Intodeauna am crezut ca nimeni nu ia decizii corecte intr-o comunitate daca nu traieste in spiritul acelei comunitati. Cazul dlui Gigi Netoiu mi se pare a fi unul care confirma regula. Stresat de propriile sale afaceri, investind bani dar nu stiu si daca timp in echipa argeseana de prima liga, dl Netoiu si-a pierdut iute cumpatul si a acceptat o demisie la nervi a antrenorului Florin Marin. In 24 de ore a fost adus la echipa antrenorul Sorin Cirtu. Aceasta mutare schimba cu totul perspectiva asupra rezultatelor de pina acum ale Daciei. Noi toti credeam, iar presa locala si nationala au tot repetat acest lucru, ca Dacia a fost furata cu nerusinare de arbitri si de aceea se afla la coada clasamentului. Aflam insa de la dl Netoiu ca de vina nu sint arbitri, ci antrenorul Florin Marin. Fiindca altfel nu i-ar fi acceptat demisia.De acum inainte, cel putin pentru o vreme, oamenii din jurul acestei echipe nu mai au de ce sa acuze arbitrajul, fiindca s-au acuzat pe ei insisi, considerind ca au gresit-o in legatura cu tehnicianul de pe banca. Este logic ceea ce spun. Ori au gresit arbitrii in cinci meciuri, asa cum am vazut cu totii, ori a gresit Florin Marin in toate meciurile si trebuia schimbat.Este ceva ce nu miroase a bine. Dacia a pierdut pe mina arbitrilor, fiindca Mioveni este un oras mic, fiindca n-a facut nimeni scandal. In loc sa acuze public arbitrajul, „finantatorul” a schimbat, la nervi, antrenorul. Daca, Doamne fereste, ia Cirtu bataie la Buzau, din cauza arbitrajului, ce facem atunci, protestam sau schimbam iar antrenorul ?Nu vad decit o singura solutie pentru viitor. Daca dl Netoiu aduce bani la echipa, nu trebuie sa fie si discretionar. Bunul simt dar si o minima intelepciune ar trebui sa-l faca sa se consulte mai des si mai atent cu primarul Ion Georgescu. Fiindca tot sintem la fotbal, dau si un pronostic: daca Gigi Netoiu nu il va considera pe Ion Georgescu egalul sau si nu va tine seama de opiniile sale, atunci, Dacia e deja in B si nu mai are rost sa ne mai enervam degeaba.
























Lasă un răspuns