Parafrazindu-l pe Cicero, care se intreba: „Pana cand, in sfarsit Catilina, vei abuza de rabdarea noastra ? Cit timp nebunia asta a ta isi va mai bate joc de noi ? Pana unde se va dezlantui indrazenala ta neinfranata ?”, ii adresam aceleasi intrebari dlui Roibu, care continua sa dea comunicate care ne sfideaza inteligenta. In cel mai recent dintre acestea, citim urmatoarele:” Ca efect direct al actiunilor ostile ale PCC SE, valoarea de piata a Oltchim a scazut de la peste 1 miliard EUR, in 2007, cand au devenit actionari in Oltchim, la doar 15 milioane EUR in acest moment. Culmea este ca dupa manevrele de reducere a valorii de piata a Oltchim, PCC SE isi face publica intentia de cumparare a pachetului majoritar detinut de statul roman, ba mai mult, chiar forteaza mana statului sa scoata societatea la privatizare.”Nu trebuie sa fii un mare economist pentru a nu inghiti galusca potrivit careia un actionar care are 15% a facut sa scada valoarea Oltchim cu 700%. Pai daca dumneata ai intr-o firma control pe 85% din actiuni si totusi te devalorizeaza cel cu 15% in asemenea hal, inseamna ca trebuie sa il lasi sa conduca pe acesta. Din comunicat se intelege ca PCC are o asemenea putere incit sa distruga, pur si simplu, valoarea de piata a Oltchim, de unde deducem ca ar avea si puterea de a o creste la loc, daca ar vrea.Nu facem, fiindca nu suntem in masura, analiza managementului Oltchim, ci dorim un singur lucru si anume sa se inceteze o data cu aruncatul pe piata a unor afirmatii ridicole, croite probabil pe principiul „cu cit minciuna e mai mare, cu atit e mai credibila”. Quousque tandem abutere, Roibulina, patientia nostra?…
























Lasă un răspuns