PSD manageriaza prost criza in care l-a aruncat arestarea lui Constantin Nicolescu. Sau poate o manageriaza bine. Sa vedem mai intii faptele. Adrian Nastase crede ca a sosit momentul ca PSD sa reactioneze. De fapt domnul Nastase instiga populatia sa iasa pe strazi, in apararea lui Nicolescu. Bun, dar cum, Doamne-iarta-ma, l-ar putea apara pesedistii argeseni pe Nicolescu, daca ies pe strada? Nastase nu este foarte explicit in privinta asta. Victor Ponta planuieste sa faca sedinte in aer liber, pe trotuar vizavi de DNA, si sa picheteze sediile DNA in ziua cind se judeca recursul la arestarea preventiva. Cum il vor apara pesedistii argeseni pe Nicolescu, daca se duc buluc la sediul DNA? Daca nu ma insel, recursul se judeca la Curtea de Apel, care e la 5 km in linie dreapta de sediul DNA. Victor Ponta, absolut inexplicabil, striga ca Basescu are miinile minjite cu singe si ca o sa-l doboare ei asa cum au mai doborit si alti dictatori. Spun inexplicabil, pentru ca nu-mi aduc aminte cu singele cui si-a minjit Presedintele miinile, asa cum nu-mi vine in minte nici un nume de dictator darimat de Ponta si ai lui. Domnul Ponta nu cunoaste continutul dosarului lui Nicolescu e si normal sa nu-l cunoasca. Totusi declara sus si, mai ales, tare ca e arestare la comanda politica, adica Basescu a dat ordin ca Nicolescu sa fie arestat. De probe, evident ca nu mai e cazul sa intrebam. Pe de alta parte, presedintele CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, ameninta ca va da in judecata Ministerul justitiei, pe ministru, pe procurorul general si poate si pe altii.Daca manifestarile verbale, uneori de-a dreptul isterice, ale liderilor de la Bucuresti sint bine intentionate, temerea mea e ca rezultatul va fi exact contrariul. Sa nu uitam ca justitia e impartiala (desi cazul Gutau mi-a cam spulberat iluziile) si ca e facuta de oameni. Care oameni au si ei sensibilitatile lor, au orgoliul lor si ma gindesc ca acuzatiile si injuriile racnite ca in curtea cazarmii vor stirni in jurul lui Nicolescu macar un dram de ostilitate din partea celor pusi sa il judece. Acel dram de ostilitate care poate inclina balanta in defavoarea presedintelui CJ Arges.Ma mira ca Adrian Nastase nu a invatat nimic din cazul deputatul Bivolaru, pe care, in noiembrie 1997, l-a insotit, cu alai mare de pedeseristi, pina la usa Parchetului. Ma mira ca, dupa 14 ani, Victor Ponta, elevul lui Nastase, recurge la aceleasi metode, pe care practica le-a invalidat. Nu cred ca pichetarea sediilor DNA, acuzatiile fara probe, instigarea la manifestari de strada vor putea intoarce o sentinta judecatoreasca si ei stiu asta foarte bine, ca doar domnul Nastase are studii de drept, la fel ca si domnul Ponta, care a si fost pe la corpul de control al primului-ministru Adrian Nastase, ocazie cu care nu a descoperit nimic!. Atunci, de ce o fac?Nicolescu, sacrificat pentru interese superioare?Am cautat raspuns la intrebarea asta si am ajuns la concluzia ca arestarea lui Nicolescu si surprinzatorul lesin, atac cerebral sau infarct (diagnosticul difera de la medic la medic) suferit la Tribunal au venit ca o salvare pentru PSD Arges. Cum anuntata alianta intirzie sa arunce in aer sondajele de opinie si confruntati cu riscul de a nu obtine majoritatea parlamentara nici in formula 2+1, liderii PSD creeaza intentionat ostilitate in jurul lui Nicolescu, pentru ca acesta sa fie tratat cu asprime si eventual condamnat (vezi din nou cazul Gutau), lucru care ar furniza masinii propagandistice pesediste material din belsug penrtu campaniile electorale de anul viitor. Speculind sentimentele argesenilor, pesedistii il vor prezenta pe Nicolescu drept o victima a dictatorului, o victima a lui Mircea Andrei si a portocaliilor in general. Si, ajutati de un mic si de o bere, electorii argeseni nici nu vor mai vrea sa auda de candidatii partidului aluia care omoara oameni. Simplu si eficient: nu mai ai nevoie de programe de guvernare, nu mai ai nevoie sa faci promisiuni. In situatia asta, nu vad ce ar mai putea sa faca Mircea Andrei. Nicolescu liber si sanatos putea fi invins. Fantoma lui Nicolescu, niciodata. Nu in Arges. De aia zic, un Nicolescu in libertate si sanatos nu le e de nici un folos colegilor. Daca vor sa-l sacrifice, atunci PSD manageriaza bine criza in care l-a arunca arestarea lui Constantin Nicolescu.
Nota:nu am absolut nici o proba pentru a sustine cele spuse. E doar o constructie speculativa si va rog sa o considerati chiar asa prin care am incercat sa-mi explic inexplicabila atitudine a conducerii unui partid croit sa ne dea un presedinte sau macar un prim-ministru.Daca pesedistii din virful ierarhiei sint bine intentionati si vor sincer sa-l ajute pe Nicolescu, ar fi foarte bine ca, pe linga avocati, sa angajeze si niste specialisti in relatii publice. Se vede ca e nevoie, atita timp cit indignarea, chiar sincera, se dovedeste un sfetnic rau. Nu de alta, dar ceea ce fac oamenii astia ar putea fi interpretat ca tentativa de lovitura de stat. Sau poate doar tentativa de a intimida justitia.
























Lasă un răspuns