Marea vina a ministrului Funeriu e ca a facut lucrurile pe jumatate. Intemeindu-se pe traditia bacalaureatului la romini, Funeriu a pornit, corect, de la prezumtia de vinovatie si a instituit masuri draconice de supraveghere a salilor de examen. Insuficient insa, pentru ca fraudarea examenelor nu se face numai in salile de examen, se face si in comisiile care corecteaza lucrarile scrise, se face si la examenul oral, se face si in curtea scolii, unde se aduna spaga din care sint cinstiti membrii comisiei de bacalaureat. Mai mult, chiar acolo unde s-au instituit acele masuri aspre, ele au fost indulcite cu complicitatea presedintilor de comisii si a profesorilor supraveghetori. Asa s-a ajuns ca unele camere de supraveghere sa supravegheze peretii sau tavanele salilor sau, intr-un caz scandalos citat in presa, curul unei profesoare. In plus, nu toate salile au fost dotate cu sisteme video de supraveghere, asa ca plasa intinsa de minister a avut ochiurile suficient de largi ca sa poata trece prin ele destule caracude si obleti care acum umfla procentele. Pe scurt, in ciuda masurilor luate, unii au reusit sa fure examenul. Caras-Severin face 24% iar Suceava, unde nu au existat camere de supraveghere, face 65%! Hai sa fim seriosi.Asa ca acel patruzeci si ceva la suta pe tara este inca prea mare, si asta din vina ministrului Daniel Funeriu. Exista insa si circumstante atenuante. Este prima oara in istoria bacalaureatului in Rominia post-decembrista cind se duce o lupta deschisa cu hotia si mecanismul nu este inca perfect, pentru ca lasa inca, asa cum am vazut, multe zone neacoperite. Nici Andrei Marga, fost ministru al invatamintului, nici Ecaterina Andronescu, fost ministru al invatamintului nu au avut curajul sa curete grajdurile lui Augias. Cei doi profesori universitari, reformatori de invatamint si oameni politici stau acum pe margine si, ipocrit si electoral, de-ti vine sa le dai numai suturi in dos, il critica pe Funeriu, omitind (o! dezgustatoare amnezie) ca bacalaureatii de azi si-au irosit timpul in scoala pe vremea cind ei erau ministri si reformau invatamintul.Asadar, daca procentele sint astea care sint e numai din vina lui Funeriu, care nu a reusit sa astupe toate gaurile, ratind astfel ocazia de a avea adevarata intindere a dezastrului. Cred ca un procent de sub 30% ar fi mai aproape de realitate. Din pacate, exista toate sansele ca bacalaureatul lui Funeriu sa ramina un episod pitoresc in traditia bacalaureatului la romini. Daca in 2012 ajunge la putere Uniunea Social-Liberala, lucrurile vor reveni la normal, procentele vor urca din nou catre 80%, universitatile vor avea din nou materie prima pe baza de dosar si toata lumea va fi din nou multumita, sub competenta ;i exigenta conducere a profesorului Andrei Marga sau a profesoarei Ecaterina Andronescu, care vor sti sa le redea elevilor si cadrelor didactice demnitatea atit de grav incalcata de Traian Basescu, Emil Boc, Daniel Funeriu si, in general, de guvernarea PD-L.
























Lasă un răspuns