Ceea ce nu s-a mai intimplat niciodata de cind am trecut la economia de piata este pe cale sa se intimple: Rominia aproape ca a trecut la excedent comercial. In ianuarie, exporturile au fost mai mari decit importurile, iar diferenta dintre banii iesiti din tara si cei intrati, respectiv deficitul de cont curent, se apropie de zero.Intereseaza pe cineva aceasta stire ? Cred ca nu, mai ales acum cind toata lumea vrea sa treaca motiunea de cenzura, sa vina Guvernul Ponta si sa revenim la deficitul de cont curent cu care ne-am obisnuit de douazeci de ani.Principalul motor al acestei transformari a fost industria, care in criza a continuat sa creasca, marindu-si ponderea de la 23% la 26,5% din PIB.E de bine sau e de rau ? Pai, daca trece motiunea, e de bine, daca nu, e de rau. Industria ? Ce conteaza !In economia tarii incepe sa functioneze realismul in locul speculatiilor. Are vreo importanta ? Pentru majoritatea rominilor, nu. Rominia are excedent comercial, cum comentati, domnilor Ponta si Antonescu ?Foarte simplu: jos Basescu si marioneta sa, Boc !
























Lasă un răspuns