Nu este intentia mea sa intru in polemici cu directorul Directiei pentru Cultura Arges, cu atit mai mult cu cit ma simt si ma declar din capul locului incapabil sa sustin o asemenea polemica. Reactionind la articolul „O mica hotie, ca intre oameni de cultura: Cristian Cocea il plagiaza pe Neil Postman”, Cristian Cocea imi trimite un comentariu care merita totusi un raspuns si pe care imi permit sa-l citez in intregime aici: M-ai prins, vigilentule!
Da, domn profesor, ideea comparatiei dintre cei doi i-a venit lui Postman, mie si altor o mie de oameni care i-au citit pe Orwell si pe Huxley. Asa sint ideile, circula. Dar ca sa iti fac placere, considera ca „am sutit-o” de la Neil Postman. Sau, mai bine, ca am gasit-o pe net altfel, par prea citit. In rest, cred ca ma consideri capabil sa compar cele doua distopii si sa emit niste judecati despre ele. Seamana cu ale lui nenea Postman? Seamana, ca vorbim despre acelasi lucru. Nimic nou sub soare. Sint resemnat chestia cu originalitatea nu-mi iese intotdeauna! Nici macar intr-un articol de ziar. Ce bine ca te-ai gasit tu sa ma prinzi, vigilentule! Ca intre oameni de „cultura”.Evident, subtextul comentariului nu-mi spune nimic nou despre Cristian Cocea. Regasesc aici aceeasi suficienta a inginerului autodidact, aceeasi lipsa de modestie care il insoteste oriunde se duce, ca un ciine credincios, si obraznicia de mic borfas care devine agresiv cind il prinzi in brate cu cosul de rufe sutite de pe culme, asa cum era si in urma cu 15 ani, cind l-am cunoscut. Ei bine, sint gata sa admit ca vina este a mea ca lucrurile au cazut asa. Il cred pe Cristian Cocea capabil sa compare doua distopii si chiar sa emita judecati despre ele. Sint gata sa admit si ca directorul de la Cultura, impreuna cu alti o mie de oameni, a avut ideea sa-l compare pe Huxley cu Orwell, fara sa fie nevoie sa o ia de pe Internet sau direct din Postman. Pot sa admit ca, vorbind la 26 de ani dupa Postman, Cristian Cocea a folosit, o! minunata coincidenta! aceleasi cuvinte pe care le-a folosit Postman, fara sa le ia de la el. Fie si asa, uite, declar sus si tare ca din nestiinta l-am acuzat, in mod eronat, pe Cristian Cocea ca l-ar fi plagiat pe Neil Postman. Acum, Cristian Cocea trebuie sa ia deranjul asta ca pe un mic inconvenient al excesului de eruditie. Daca scria si el despre felul cum indruma activitatea la Scoala Populara de Arta din Pitesti sau despre calusarii de la Stolnici, i-ar fi reusti pe deplin chestia cu originalitatea. Or, asa, se apuca sa scrie despre subiecte vechi, batute si razbatute, dind posibilitatea unor vigilenti de ocazie sa-l prinda. Ii inteleg supararea si nu-i mai bag in seama mojicia de la finalul comentariului, aia in care, asemenea micului borfas prins cu cosul de rufe in brate, exclama excedat: bine ca te-ai gasit tu… Bai Coceo, asa vorbeste un sef de la Cultura cu oamenii mai batrini decit el?Bun, inteleg, nu esti plagiator, dar neam prost tot ai ramas… Pacat.
























Lasă un răspuns