Primarul Prundenilor a construit,tinind seama de proportiile numerice ale oamenilor pe care ii pastoreste, mai mult decit un faraon. Venind cu comparatia mai incoace, pot zice ca a construit, tot proportional, mai mult decit Ceausescu.Ma intreb ce ar fi facut Horascu daca ar fi fost nu primarul unei comune de citeva mii de oameni, ci premierul Rominiei. Extrapolind la numarul de locuitori, in 20 de ani chiar fi fost tara Gradina Maicii Domnului.Desi mie mi se pare evident ca omul este cel mai mare devorator de fonduri europene pe cap de locuitor, ma straduiesc degeaba de doi ani sa il propulsez drept exemplu national. Nici macar exemplu zonal sau judetean nu reusesc sa il fac. Probabil si-a batut joc comunismul si de puterea exemplului, din moment ce imediat ce vorbesti despre exemple, fuge lumea de ele.O data cu editarea numarului pe ianuarie al revistei CRITERII, am sa tac despre Ion Horia Horascu. In tara asta, daca taci despre o valoare autentica ai mai mari sanse sa o faci celebra decit daca vorbesti despre ea. Fiindca de vorbit se vorbeste mai mult despre gunoaie. Voi refuza, asadar, sa mai vorbesc si sa mai scriu despre Horascu. De ce ? De aia, ca sa iasa cu scadal. Ii pun embargo la VTV si la CRITERII si poate reusesc astfel sa il caute colegii sai si sa-l intrebe cum a reusit.Dar sa nu le spuneti din prima, domnule primar, fiindca transparenta nu face doi bani in Rominia. Tineti-i in sah, faceti pe nebunul si atunci va vor pretui si, poate, va vor copia.Ii dedic numarul din ianuarie faraonului Horia Horascu I si ma declar scribul sau oficial. Poate peste 1000 de ani, printre ruinele minunatului Prundeni de azi, se va descoperi si un numar din CRITERII, imprimat pe DVD.
























Lasă un răspuns