In jumatatea de ora petrecuta la sedinta de alegeri de la PSD Rm. Vilcea, am avut impresia ca sunt calator in timp. Atmosfera, cuvintarile, fetele oamenilor din sala, totul arata ca o copie, de fapt o adaptare nereusita la zilele noastre, a fostelor sedinte ale PCR.Am simtit ca imi e mila de oamenii acestia, hipnotizati parca de invechitii Cilea si Persu, dusi pe un drum fara viitor, nici pentru ei dar nici pentru copiii lor. Nu discutam aici despre PSD, ci despre PSD Vilcea, unde doi „nebuni intru PCR” tin organizatia intr-un obscurantism deplin.Incrincenarea luptei de clasa e specifica politicii duse de cuplul Cilea-Persu care aduc din ce in ce mai mult cu Nicolae si Elena limba de lemn e la mare cinste, demagogia e virf de lance. Este aproape de neimaginat cum un om de afaceri tinar, Gigi Matei, poate accepta sa joace in aceasta reconstituire a atmosferei de dinainte de `89.Nu stiu ce se va intimpla in 2012, insa imi este clar ca atita timp cit spiritul lui Cilea va domina PSD-ul in zona, social-democratii nu trebuie sa cistige alegerile in Vilcea si asta pentru racordarea cit mai rapida a judetului la secolul in care ne aflam.
























Lasă un răspuns