Ziarul de casa al pesedistilor din Arges si-a vazut confirmat statutul prin efortul lui Constantin Nicolescu insusi, care i-a facut fii ai Argesului pe toti angajatii de acolo, plus o parte din fostii angajati. Am numarat vreo zece, doisprezece asemenea fii.Cu o singura exceptie notabila: paznicul de noapte al cladirii lui Golescu, pe care impartitorul de cartoane l-a uitat!Pe linga redactorii rosii ai lui Golescu, minus paznicul, au mai fost facuti fii si fiice si altii de pe la alte ziare, carora li se poate gasi cu usurinta un numitor comun: stima, admiratia si respectul deosebit pentru cel mai iubit fiu al Argesului, Constantin Nicolescu, ziare si ziaristi care nu l-au lovit pe domnul presedinte nici macar cu o floare. (Evident ca au fost si cazuri de-a dreptul hilare, ca acela al doamnei Romica Jurca, cea care prezenta starea vremii la televizor, motiv pentru care a fost facuta fiica a Argesului la sectiunea presa! Ba da-o dracu de presa, pai femeia aia era angajata la meteorologie, nicidecum la televiziunea romina! Pai in conditiile astea, Cerebel ce cusur a avut, ca si el apare la televizor in reclame la Vodafone!? El de ce nu ar fi fiu al lui Nicolescu?) Asadar, slugile lui Nicolescu au primit din mina darnica a stapinului dovada atasamentului lor netarmurit fata de puternica personalitate aflata in fruntea judetului si a pesedeului local, cel care, printre licitatii trucate si dosare penale pe rolul instantei, ne conduce spre capitalism in zbor si, tot din zbor, le mai arunca si ziaristilor cite ceva, sa aiba si ei de cheltuiala.Sint multe motivele pentru care Consiliul Judetean, adica, de fapt, Constantin Nicolescu, nu ar fi trebuit sa instituie asemenea distinctii pentru oamenii din presa, unul dintre ele fiind acela ca un ziarist premiat isi pierde, macar in ochii lumii, independenta. Pai cum sa-l mai critice domnul Golescu pe Constantin Nicolescu, cel care i-a recunoscut meritele? Sint multe motivele pentru care un ziarist nu ar fi trebuit sa accepte o asemenea distinctie, unul dintre ele fiind acela ca un ziarist premiat de Nicolescu isi pierde obiectivitatea fata de licitatiile si de dosarele penale ale lui Nicolescu.Cum sa se mai indigneze domnul Golescu ca Nicolescu aranja licitatii pentru firmele de familie? Nu se mai indigneaza, gata! De acum sint cu totii fiii si fiicele lui Nicolescu, sint o mare familie, unita si sinergica, cine da in tetea da in noi! (Nu ca ar fi fost altfel pina acum si ca domnul Golescu, cetateanul de onoare, ar fi rupt hirtia cu articolele lui critice.) Festivitatea de simbata, de la Golesti, nu a fost un act de vinzare-cumparare in public. Cea mai mare parte a presei locale a fost cumparata demult.A fost, repet, momentul in care stapinul a binevoit sa le arunce slugilor niste onoruri nepotrivite cu rolul si rostul presei.Nota: din cite am citit, Constantin Negut a refuzat distinctia acordata, pe motivul ca nu are maturitatea si competenta celorlalti. Un gest onorabil, dar explicatia ar fi exprimat o atitudine la fel de onorabila daca patronul Curierului ar fi refuzat-o, pentru a-si pastra libertatea de a-l critica pe presedintele Consiliului Judetean si al pesedeului local. Ca sa fac un act de dreptate, Constantin Negut a fost singurul care a incercat sa scrie si adevarul despre Nicolescu, in masura in care a putut sa scape de cenzura asociatei lui, si ea proaspata fiica a Argesului. Dar asta a fost demult. Intre timp, se pare ca si Negut „s-a aliniat”. Pacat!
























Lasă un răspuns