Simona Oprescu este vicepresedinte la Consiliului Judetean, functie in care are in responsabilitate si problemele sanitare ale judetului. Ea este, asadar, cea care ar trebui sa ne spuna ce se intimpla cu spitalele care au ramas fara finantare de la Ministerul Sanatatii, ce se intimpla cu bolnavii de acolo si ce se intimpla cu personalul acelor spitale. In loc de asta, Simona Bucura ne ofera, ori de cite ori are prilejul, consideratiile ei despre criminalii Boc si Basescu si despre planurile lor de exterminare a rominilor, prin reforme. Ma gindesc ca, daca ar fi avut un plan oarecare, terminat sau macar in intentie, ar fi pomenit despre el, macar ca sa ne demonstreze ca o intereseaza, intr-adevar, soarta argesenilor pe care ii plinge ca au ramas fara asistenta medicala. De ce tace Simona? Iata un citat din presa locala care ar putea fi un raspuns la aceasta intrebare:”Peste 100 de oameni care si-au pierdut posturile in urma inchiderii spitalelor Domnesti, Mozaceni si Rucar au luat cu asalt Directia de Sanatate Publica Arges. Ieri, s-a facut redistribuirea pe posturi a persoÂnalului ramas pe dinafara. Protestul a luat proportii, iar angajatii s-au aflat la un pas de a ramine fara joburi, aruncind vina in ograda Consiliului Judetean, pentru ca nu a luat masurile necesare de transformare a celor trei unitati in camine pentru persoane virstnice. Mai mult, acelasi Consiliu Judetean risca un proces in instanta pentru ca nu a emis un act oficial pentru personalul auxiliar, 40 de angajati TESA si din segmentul administrativ raminind, de la 1 aprilie, fara locuri de munca. […] Vicepresedintele Florin Tecau spune ca Guvernul a desfiintat spitalele, tot Guvernul trebuie sa se ocupe si de personal”. (sursa: Obiectiv argesean)Pai de. Ce sa spui, ca Florea Tecau zace pe scaun ca viermele in hrean, pune biha si lasa oamenii pe drumuri, pentru ca are el ambitie, iar Simona Oprescu uita de cei 40 de someri pe care ii au pe constiinta, in schimb se emotioneaza de soarta lui Sanda din Lalosu, ca ea are rafuieli cu Basescu si cu Boc? Se pare insa ca lumea nu vede lucrurile cum le vad cei doi vicepresedinti, pentru ca sindicatul din sanatatea argeseana va da in judecata Consiliul Judetean, nu guvernul si nu pe cei doi criminali ai Simonei.In Arges, reforma lui Boc nu a omorit pe nimeni, in schimb rezistenta anti-reforma condusa de Florea Tecau si Simona Oprescu a lasat pe drumuri 40 de oameni. Domnule Tecau, doamna Oprescu, ce-ar fi sa recunoasteti ca sinteti doi incompetenti depasiti de situatie si sa demisionati din posturile pe care le ocupati?Nota: o ciudata cvasiunanimitate a presei locale face ca intimplarea citata, petrecuta pe 4 aprilie, sa nu apara decit intr-un ziar care nu are legaturi de nici un fel cu PSD. Celelalte ziare, in schimb, gazduiesc cu voiosie indignarile Simonei Oprescu si revoltele lui Florea Tecau.
























Lasă un răspuns