Degraba ce i-a fost sa se vada unit, domnul presedinte liberal a ratat un moment cu semnificatie: pe 11 februarie s-ar fi implinit 145 de ani de cind alti liberali, in cirdasie cu conservatorii, l-au obligat pe Alexandru Ioan Cuza sa abdice. Istoria a retinut aceasta cirdasie sub numele de monstruoasa coalitie. Acum, alti liberali, in cirdasie cu alti conservatori, dar si cu fosile staliniste pe care nici moartea nu vrea sa le atinga, au pus la cale o noua monstruoasa coalitie, cu scopul declarat de a demite capul statului. E insa nu numai o monstruoasa coalitie, e si o coalitie a monstrilor, si spun asta nu numai de dragul unui joc de cuvinte, ci si pentru ca nu gasesc alt calificativ pentru papusarii care ii minuiesc pe cei trei ametiti, asa-zisii presedinti de partid Antonescu, Ponta si ala… cum ii zice, frate, ala de la conservatori? Ah, da! Constantin. E vorba de Ion Iliescu, Adrian Nastase, Dinu Patriciu si Dan Voiculescu. Daca as fi Shakespeare si daca as scrie o piesa de teatru cu aceste personaje, le-as numi, in ordine, Un Asasin, Primul Hot, Al doilea Hot si Un Turnator. Piesa s-ar numi Rrominia, ca omagiu pentru etnia careia ii apartin personajele. Repet, e vorba numai de niste roluri, numele personajelor negasindu-si, de fapt, corespondentul in realitate. A omorit Iliescu pe cineva la revolutie sau in mineriade? A furat Nastase ceva? A furat Patriciu ceva? Aiurea! A turnat Voiculescu pe cineva? Aiurea! Ups… stai asa! Se pare ca da, dar e mult de atunci, asa ca nu se pune. Pe ei nu-i ingrijoreaza zanganitul de catuse, tot mai insistent si mai apropiat, si nu incearca manevre la limita loviturilor de stat ca sa scape de dosarele penale fabricate de dictator.Ei lupta pentru Rominia, pentru romini, si nu se dau in laturi de la nimic pentru a scapa poporul suveran de teroarea procurorilor. Ca ar scapa si unii dintre ei de pirnaie, asta e doar un beneficiu colateral, prea marunt ca sa fie adus in discutie. Asadar, degraba ce i-a fost sa se vada unit, Antonescu a ratat un moment oarecum istoric. Ca in rest, alianta liberalilor cu stalinistii nu face decit sa oficializeze cumva o relatie inceputa acum 21 de ani, cind secretarul de partid de la Arhitectura a fost trimis de tovarasul capitalist cu fata umana sa se faca liberal. Nota: nefiind sef de partid, deoarece depunatorii la FNI au refuzat sa semneze adeziunile, Sorin Ovidiu Vintu nu a putut sa participe oficial la unirea unionistilor. Dar interesele lui coincid cu acelea ale lui Patriciu si ale lui Nastase, asa ca, macar cu sufletul, daca nu si cu Realitatea TV, este alaturi de uniune.
























Lasă un răspuns