Cu o incapatinare care tine deja de monomanie, doamna Simona Oprescu, vicepresedinte si purtator de cuvint la PSD Arges, gaseste din nou nod in papura lui Boc, pe care il face vinovat, de data asta, de faptul ca 40 de romini dintr-o suta abia daca pot sa citeasca si sa scrie.Doamna Oprescu nu expune teoreme, adica afirmatii al caror adevar se stabileste prin demonstratie. Ea emite axiome, fiind insa si singura convinsa de adevarul lor evident si inutil de demonstrat. Numarul romanilor care citesc si scriu cu dificultate este inca destul de ridicat, procentul fiind de 40%, comparativ cu media de 17% inregistrata la nivelul Uniunii Europene, numarul personalului angajat in invatamant a scazut fata de anul scolar precedent cu 2,3%, inclusiv la capitolul personal didactic, iar bugetele alocate pentru educatie sunt la limita de avarie. Daca adaugam la aceste date si abandonul scolar, avem un tablou cat se poate de complet al unui sistem educational pus pe butuci de actuala putere. Fara sa contest adevarul cifrelor mentionate in raportul Comisiei Europene, o sa incerc sa arat ca vinovatii trebuie cautati in alta parte, nu acolo unde arata Simona cu degetul. Raportul nu specifica virsta celor prinsi in statistici, asa ca nu putem afirma ca e vorba doar de cei care au intrat in scoala in 2005. S-ar putea sa fie vorba si de populatia adulta, acel segment care a invatat sa scrie si sa citeasca inainte ca PD-L sa ajunga la guvernare.Asadar, daca sistemul a produs analfabeti cu diploma de studii, i-a produs si inainte de 2005. Cu un efort minim am gasit lista ministrilor invatamintului incepind din 1990. Simona nu a facut acest efort minim sau, daca l-a facut, a omis doua concluzii esentiale:1. PDL nu a avut ministru la invatamint decit din 2009, dupa ce PSD a fugit de la guvernare.2. PSD a condus ministerul in perioadele 1990-2000 si 2004-2008, cind a guvernat singur, plus 2009, cind a guvernat impreuna cu PD-L.Simona Oprescu eludeaza aceste date, in schimb declara fara sfiala: Aflat la putere din 2005, cu o mica intrerupere, partidul condus de Basescu si de Boc a facut sa se aleaga praful de un sistem educational performant.Despre ce dracu vorbeste doamna? Despre sistemul performant condus o vreme de celebra colega de partid Abramburica, pe care Adrian Nastase s-a vazut obligat sa o dea afara?>Realitatea e simplu de descifrat: Deprinderile de scris si de citit se formeaza in clasele mici si sint ca mersul pe bicicleta: odata dobindite, nu le mai uiti. Asadar, adultii semianalfabeti de azi nu pot fi pusi nicicum in circa lui Boc, ale carui pacate in ce priveste sistemul de invatamint se vor vedea peste ani. Scolarii pe care ii nenoroceste el astazi vor intra in statisticile UE poate peste 20 de ani.Intr-o maniera care nu are nici o legatura cu logica sau cu adevarul, Simona Oprescu sustine ca analfabetii aia de 20 , 30 sau 40 de ani sint analfabeti pentru ca taie Boc alocatiile bugetare pentru invatamint si salariile profesorilor. Intr-o maniera care nu are nici o legatura cu logica sau cu adevarul, Simona Oprescu uita responsabilitatea partidului al carui membru este in evolutia sistemului rominesc de invatamint.Evident. lucrurile sint mult mai complicate si mai nunatate decit le vede Simona Oprescu, dar daca ei ii place sa creada ca tot Boc e de vina, nu putem sa o impiedicam. Putem, cel mult, sa-i aratam ca greseste. Ceea ce, iata, am si facut.
























Lasă un răspuns