Ca si alti liberali ingrijorati de soarta democratiei rominesti, avocatul Radu Perianu, sef la PNL Pitesti, pledeaza, ca d-aia e avocat! impotriva comasarii alegerilor. Din pacate, argumentele sint subrede rau, se tin in papainoage si nadejdea mea este ca, spre binele clientilor lui, domnul Perianu se descurca mai bine in fata judecatorilor decit o face in declaratiile politice.”Ideea comasarii alegerilor este o incalcare grava a democratiei. Cu acest talmes-balmes nu se vrea decit zapacirea oamenilor si mentinerea PDL la putere, chiar daca se calca democratia in picioare.Cu observatia ca o idee, adica o scorneala in mintea cuiva, nu este o incalcare, asa cum nici eu nu incalc legea, daca imi vine ideea sa ma apuc de furat, trebuie sa constat, cu parere de rau, ca domnul avocat vorbeste, dar nu spune nimic.Nu convingi pe nimeni ca PDL calca in picioare democratia, chiar daca o spui de doua ori in aceeasi fraza, fara sa precizezi exact sau macar aproximativ care anume principii ale democratiei vor fi incalcate grav.Care sint principiile alea, domnule Perianu?Prostia asta cu incalcarea democratiei a mai trimbitat-o si Ion Popa, insotita de aceeasi regretabila lipsa de argumente si ii atrag lui Perianu atentia, asa cum am facut si cu presedintele judetean al liberalilor, ca democratia nu are nici o legatura cu numarul tururilor de scrutin si nici cu data la care se tin ele, simultan sau decalate. Daca are legatura si nu stiu eu, lucru pe care il admit, astept de la liberalii ingrijorati o referinta bibliografica de unde sa reiasa aceasta legatura.Unde scrie asta, domnule Perianu? Mai apoi, domnul Perianu face si alte afirmatii discutabile:”Fondul unui scrutin electoral este ca cetateanul sa aleaga oferta cea mai buna”, zice domnia sa. Aiurea! Fondul unui scrutin este ca omul sa aleaga. Atit! Asta cu cea mai buna oferta este vrajeala, calitatea ofertei nu este un principiu al democratiei, ca daca ar fi, intrarea de pelocul doi sau trei in parlament, asa cum au facut cei mai multi liberali, ar fi o incalcare grava a fondului unui scrutin, atita timp cit cetateanul a ales oferta cea mai buna, dar in parlament au ajuns ofertele alea mai proaste, adica ciurucurile. Vrea domnul Perianu sa spuna ca Crin Antonescu, ajuns senator pe usa din dos a uninominalului, a fost oferta cea mai buna? De ce umblati cu cioara vopsita, domnule Perianu? Asa v-a invatat la scoala?Asemenea afirmatii si altele, din care o remarc pe aceea ca la Leresti taranii se caca in fundul curtii, in vreme ce guvernul le face sala de sport (ideea fiind ca ori statul le face taranilor cacastori cu banii alocati de UE pentru sali de sport ori, ca forma de protest, taranii sa se duca sa se cace in sala de sport!) le face domnul avocat la o conferinta de presa.Perianu nu este un caz singular, asemenea bolboroseli cu ifose de analize se revarsa peste bietii ziaristi de fiecare data si indiferent cine organizeaza asemenea intilniri cu presa.Iar daca astia le consemneaza asa cum le aud si nimeni nu le spune niciodata in fata politicienilor baaa, nu mai bateti cimpii, e un semn si o dovada ca presa are politicienii pe care ii merita. Si invers.
























Lasă un răspuns