Pentru ca intotdeauna camasa este mai aproape decit haina, am scris zilele trecute un articol in care sustineam ca rominii vor protesta fata de ideea lui Traian Basescu de a imparti Rominia in opt regiuni. De fapt, mie imi venea sa protestez, nu tarii.Tipa in mine, in acel moment, lenea, urla provincialismul, chitaia frica de nou. Sunt ziarist de provincie si, din pacate, cineva vrea sa ma faca sa devin ziarist de provincie a provinciei. Lucrez in presa pe judetele Arges si Vilcea, iar Pitestiul si Rimnicul nu au sanse sa devina capitale de regiuni. Fiindca daca aveau sanse, taceam naiba din gura.Asemenea mie, tipa, urla si chitaie toti politicienii locali de la USL, iar cei de la PDL ar face la fel daca nu le-ar fi frica de sanctiuni. Ma refer la politicienii locali din aceste capitale de judet care urmeaza sa isi traiasca ultimele zile de glorie. Localii nostri urmeaza sa mearga la sediile celor din viitoarele capitale regionale, sa se confrunte cu provocari uriase, cu structuri mai solide decit ale lor, cu o presa necunoscuta si nevasalizata. Greu de tot si multi vor esua.In presa locala a acestor capitale care vor deveni pustii din punct de vedere politic cutremurul va fi urias. Aceasta presa va avea tendinta sa ramina strict locala, dar va frisona la gindul ca resursele se vor diminua drastic, pentru ca dispar deconcentratele, iar pe primarul de la tara il va interesa ce scrie presa din capitala regiunii, pe care o vor citi sefii, nu ce scrie presa din fostul judet. In aceste conditii, presa locala care s-a gindit sa fie si mai locala se va razgindi si isi va spune ca poate fi si ea regionala, atita doar ca locurile vor fi in mare masura ocupate de colegii din capitalele regionale. Cine va primi aceasta provocare ? Putini.Framintat de aceste chestiuni am scris ca va protesta Rominia. Nu va protesta deloc, nefiind in obiceiurile ei sa o faca si neavind niciun interes special sa o faca de aceasta data. Tarii nu ii pasa nici de clasa politica locala, nici de presa locala, ba chiar se vor bucura multi ca se face curatenie. Desigur, unora aceasta bucurie le va iesi pe nas daca activeaza, de exemplu, la Pitesti, Rimnic sau Slatina in domenii precum: banci, hoteluri, universitati, restaurante etc.In concluzie, nu tara se zbuciuma din cauza reorganizarii administrative, ci doar eu am tipat, am urlat si am chitait.Vorbesc la timpul trecut, fiindca deja observ ca a inceput sa imi placa provocarea.
























Lasă un răspuns