Ride ciob de oala sparta. Citesc in „TOP” urmatoarele:”In ultimul timp in mediul presei argesene curg informatii despre faptul ca in redactia si in conducerea singurului ziar din Arges care este gazduit intr-un subsol spiritele sunt extrem de agitate. La Curierul zilei lucrurile par a fi luat o turnura urita, dovezi in acest sens fiind vorbele care circula intens printre gazetari, dar si ceea ce se poate vedea si citi in acest ziar.”Din pacate pentru ziarul lui Penescu, „Curierul” a creat istorie si chiar daca se inchide, va ramine in analele presei argesene. „TOP” nici nu s-a infiintat, practic, ei nu au facut altceva decit sa incerce sa combine unele formule gasite prin „Curierul” si prin „Societatea argeseana”, fara sa vina cu nimic nou si fara sa-si gaseasca niciun moment personalitatea.Se observa insa ca, la aceasta ora, nici „Curierul”, nici „TOP” nu mai au viitor, mizind doar pe formule facile si, de multe ori idioate. Editorii celor doua gazete nu au inteles nici pina azi ca un ziar de succes trebuie sa imbine evenimentul socant sau mondenitatile cu ancheta si editorialul. Cele doua gazete,dintre care una e originalul si celalta copia, inchid o epoca in presa argeseana.”TOP” mai are si o mare problema, in afara de lipsa unui ziarist autentic, anume complexul de inferioritate generat de imaginea jalnica a familiei Penescu. Uneori, asa cum s-a intimplat si azi, ziarul incearca penibil sa faca uitata situatia. Iata ce aberatie citim:”La bilantul procurorilor s-a aflat ca in 2010 s-a lucrat la 67.000 de dosare penale.Populatia judetului este de aproximativ 650.000 de suflete, rezulta asadar ca a zecea parte din aceasta populatie risca puscaria.”Cum ar veni, de aia e Cornel Penescu puscarias, fiindca un argesean din zece are dosar penal. O timpenie, desigur, fiindca exista mai multe dosare pe cap de puscariabil.Concluzia ar fi ca, in aceasta perioada, Argesul nu are un cotidian. „Curierul” e pe desfiintate, de acord, iar „TOP” nu s-a infiintat inca.
























Lasă un răspuns