In aceasta o luna de zile in care m-am tinut departe de viata politica si de presa, un gind nu m-a pasarit totusi si anume acela ca limbajul si atitudinea oamenilor politici se vor schimba radical si tot atit de radical va trebui sa se schimba retorica presei. Pina de curind,in Arges, intre politicienii celor trei mari partide s-au schimbat replici dure sau cel putin acide. Miutescu l-a taxat permanent pe Nicolescu drept baron local si a insinuat ca este corupt, iar acesta din urma a subliniat mereu ca lidrul liberal e prea firav pentru a merita o replica. La rindul lui, Cristian Boureanu a tras in pesedisti din toate pozitiile, iar acestia i-au adus aminte ca este „baiatul cu muci in freza”. Astfel de schimburi de „amabilitati” vor disparea sau, in prima faza, se vor manifesta din ce in ce mai rar. Inclin sa cred ca epoca agresivitatii in politica a trecut sau e pe cale sa isi dea obstescul sfirsit. Se va intimpla si la noi ceea ce se intimpla in statele cu o democratie batrina, unde o aluzie sau o vorba de duh la adresa adversarului politic apare rar si e intoarsa pe toate fetele.Ce se va intimpla in aceste conditii, cu presa politica ? Cred ca la inceput, cel putin, ziaristii argeseni vor fi un pic derutati, vazind ca nu mai au prilejul sa dea, dupa fiecare conferinta de presa, titluri socante. In faza urmatoare, le vor pretinde politicienilor sa aiba miez in ceea ce spun. Nu este exclus ca si moda conferintelor de presa saptaminale pe care, fie vorba intre noi, eu am introdus-o in 1995, la partide si institutii sa tinda spre disparitie. Ele ar putea fi inlocuite cu un comportament mai suplu, mergind de la intilniri amicale cu presa, la comunicate substantiale si studii elaborate pentru ziare si televiziuni. Cu gargara de pina acum, nu mai merge !Pentru a fi facut pasul inainte, va fi nevoie, probabil, de oameni noi de o parte si de alta a baricadei. Partidelor le trebuie, in Arges, noi responsabili cu comunicarea, iar redactiilor noi redactori, capabili de analiza. Risipitorii si ciugulitorii de firimituri vor trece, incetul cu incetul, la alta munca, ori la somaj, pur si simplu. Nu de miine se va intimpla acest lucru, dar cit de curind procesul se va declansa.Aceasta va fi tendinta generala, fiindca, altminteri,vor mai exista scandaluri. Daca tine insa actualul guvern cel putin doi ani si e de presupus ca va tine atunci procesul despre care vorbeam va fi evident si inexorabil. Directia: va mai pleca un val de prosti din presa. Ceea ce nu e rau deloc. E si coabitarea PDL-PSD buna, deja, la ceva.
























Lasă un răspuns