De multe ori stau si ma gindesc pina unde vom ajunge cu nepasarea. In ultimul timp ma gindesc din ce in ce mai des pentru ca am motive. Din ce in ce mai multe motive.In urma cu doua luni supuneam atentiei autoritatilor si opiniei publice faptul ca in parcul Zavoi se comite o crima, singurul arbore de Ginkgo Biloba este torturat de catre cei care au terasa cu mici si bere din imediata lui apropiere. Si acum este la fel ! Eu spun si tot eu aud. Tortura copacului-monument al naturii continua !Un mare neajuns in societatea romineasca actuala ar fi acela ca sunt o multitudine de ONG-uri pentru protectia animalelor, unele deosebit de galagioase, poate tocmai acelea care vor sa justifice mai mult niste fonduri dar fara sa faca efectiv mai nimic in afara de a da din gura la decibeli maximi, si nici macar un ONG mai cunoscut pentru protectia plantelor, a florei, a faunei, a naturii in general.Strigam cit ne tin bojogii cind cineva ne ia catelul de linga bloc, dar ne doare pe din dos de un copac supus torturii. Nu sunt un „flower-power”
























Lasă un răspuns