PC Argeş a avut, săptămâna aceasta, la conferinţa de presă, doi invitaţi de seamă: Anca Laura Ionescu, secretar de stat în Ministerul Economiei – departamentul IMM-uri şi pe Cristi Cosmin, secretar de stat în Ministerul Tineretului şi Sportului.
Cristi Cosmin a anunţat că pentru anul 2014 ministerul pe care îl reprezintă a alocat un buget destul de bun pentru Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Argeş: 80000 lei pentru concursuri, 40000 lei pentru activităţile Centrului de Tineret şi 180000 lei activităţile culturale ale Casei de Cultură a Studenţilor din Piteşti.
Anca Laura Ionescu a vrut să asigure oamenii de afaceri din Argeş că Departamentul pentru IMM, Mediul de Afaceri şi Turism face tot posibilul să le creeze condiţii şi să le uşureze din povara administrativă cu care se confruntă. Astfel, a făcut cunoscut faptul că, începând cu 1 iulie, nu se va mai impozita profitul reinvestit.
A mai adăugat că vor fi alocaţi bani (de la bugetul de stat, ori de la UE) sectoarelor competitive, ce pot produce valoare adaugată (auto, tehnologia informaţiei, mobilier, textile). De altfel, firmele noi apărute sunt, spune dna Ionescu, cele mai multe din zona industriei prelucrătoare.
























Lasă un răspuns