Presedintele Comisiei Europene, belgianul Herman van Rompuy vine la Bucuresti, sta de vorba cu presedintele Traian Basescu, apoi iese in fata presei si declara ca Rominia a stabilizat economia in plina criza! Scandalos! Asa minciuna nu am mai auzit de pe vremea cind dadea Geoana cite 20 de mii de euro fiecarui romin care se repatria. Adica vine domnul asta din Belgia si loveste la temelia Uniunii Social-Liberale? Adica il contrazice pe dom profesor de economie Voiculescu? Adica ii lasa pe Ponta si pe Antonescu fara material didactic in demonstratiile de prabusire economica predate la seral pe la Realitatea si pe la Antene? Repet, este scandalos si de netolerat! Si i-auzi cum rasuceste cutitul in rana:”Vreau sa salut implementarea foarte viguroasa a programului comun cu UE si cu FMI de catre Rominia. Eforturile facute de tara dumneavoastra, domnule presedinte, au contribuit la stabilizarea situatiei si sunt incintat ca Rominia a reusit sa treaca pe o tendinta pozitiva din punct de vedere economic, pentru ca FMI asteapta o crestere de 1,5% din PIB in 2011 si apoi una de 4,5% din PIB in 2012″,Si mai pune si sare deasupra: (Rominia)”a stabilizat economia, a consolidat finantele publice si a conservat o stabilitate a sistemului financiar, asta in plina criza financiara la nivel global. De asemenea, a consolidat cadrul politicilor macroeconomice, legea responsabilitatii fiscale si cea a salariilor unitare, a permis si va continua sa permita pastrarea unor finante publice pe o cale durabila si vor mentine deficitul public in limita celor 3% din PIB pina in 2012. Stim ca aceste eforturi nu sunt intotdeauna populare, insa sunt necesare pentru prosperitatea viitoare”.Cum adica, sa creasca PIB cu 4,5% tocmai in anul electoral? Ha! Pai cine a mai vazut criza cu crestere economica? E clar ca omul nu se pricepe sau a incurcat verbele, o fi vrut sa spuna sa scada. Sau te pomenesti ca pe traducatorii Cotrocenilor i-a obligat dictatorul sa traduca gresit!Daca nu e incompetenta si nici greseala de traducere, precis este vorba de o minciuna pe care in mod cert televiziunile lui Vintu si ale lui Voiculescu nu o vor difuza si comentatorii nu o vor comenta. Decit poate ca sa demonteze informatia ca pe o mare manipulare portocalie, o minciuna gogonata, pe care Rompuy a fost obligat sa o spuna, ca altfel ii facea DNA dosar politic, la comanda dictatorului. Totusi, momentul e neplacut pentru guresii Uniunii, ca si pentru tambalagiii care le tin isonul seara de seara, pe care parca ii aud strigind: Ce te bagi dumneata, domnule Rompuy?
























Lasă un răspuns