Am trait s-o mai aud si pe aceasta ! Dumnezeu este mare si rabdator, dar toate trebuie sa aiba si un sfirsit. Ultima gaselnita a Baronului chimic Constantin Roibu, dupa ce s-a distrat si a experimentat in fel si chip potentele sale in materie de viziune manageriala, totul pe spinarea angajatilor si punind gaj viitorul combinatului Oltchim, acum l-a apucat” joaca de-a demisia.Adevarul este ca specia umana se joaca toata viata. La inceputuri cu lopatica si galetusa la groapa cu nisip, apoi cu vreo carte de colorat, urmeaza bicicleta, autoturismul, femeile, iubirea de inavutire, setea de putere si jocurile politice. Cele relatate sunt considerente generale si nu se aplica in totalitate, in mod explicit si lui Nea Costica. Acesta, in momentul de fata, a deprins mare placere din joaca de-a demisia.Nu vreau sa fiu cinic, dar daca era vorba despre vreo alta persoana cred ca as fi fost induiosat pina la lacrimi. In cazului Voievodului Roibu chiar mi se pare o idee buna, una onorabila si poate singura benefica atit pentru domnia SA cit si pentru Oltchim. Joaca SA de-a demisia a inceput in urma cu vreo trei saptamini. Citez din bisaptaminalul Arena Vilceana –
























Lasă un răspuns