La PNL Arges au avut loc alegeri prezidentiale, la care au participat Iani Popa (accidentul) si Adrian Miutescu (cutremurul). Consdierind ca accidentul te ia in chinuri, liberalii au preferat cutremurul, cu care sunt oarecum mai obisnuiti. De altminteri, la anuntarea voturilor, seismul s-a si produs.Acum, serios vorbind, Miutescu e de preferat lui Popa si iata de ce. Miuta a combatut, de bine, de rau, in politica, in schimb Popica e virgin din acest punct de vedere, nereusind niciodata sa aiba vreun punct de vedere. Apoi, Miutescu a scapat de scandalul cu traficul de tigari, cu toate ca avem si noi dosarul, dar nu l-am dat publicitatii ca sa nu-l avantajam pe Iani Popa, in vreme ce fostul prefect s-ar putea foarte bine sa fie agatat in cele doua scandaluri nationale, unul in derulare si altul pe teava: al permiselor si al padurii Trivale. Cum le-ar fi stat liberalilor cu un lider sub ancheta ? In fine, ultimul argument este ca liberalii au mirosit ca Iani Popa merge pe burta cu PSD-ul, fiind, de altminteri, preferatul lui Constantin Nicolescu in aceasta cursa. Chiar si Mircea Draghici ar fi dorit sa cistige Iani, iar Miutescu sa se lase de politica si sa nu ii ameninte colegiul din Curtea de Arges. Nici o grija, oricum nu il ameninta.De remarcat ca, tot ieri, Iani Popa a iesit si din politica si din viata publica, asa cum i-am prezis. Omul e subtire, face pe elegantul dar nu vine cu nimic substantial, totul e bravada. Si din bravada a demisionat din corpul inaltilor functionari publici si s-a inscris la loc in PNL crezind ca va fi sef doar la simpla sa dorinta. A sa si a lui Andrei Gerea, care ar fi cistigat, daca ar fi candidat. Dar ce sa le fac daca sunt fraieri ?…
























Lasă un răspuns