Deja nu mai reactionam cind auzim despre un primar ca a luat mita, asa incit nu ne miram sa aflam ca primarul din Boisoara este cercetat de procurorii DNA pentru luare de mita si fals in acte private. Cazul este interesant doar prin prisma faptului ca Petre Popescu a dat de belea in urma relatiilor de afaceri in care a intrat cu Ovidiu Ciogescu, patronul firmei SC ELECTROVALCEA SRL Rm Vilcea, cel care l-a bagat in bucluc si pe Dorin Dobrisan, director al CEC Bank Vilcea intre 2006 si 2008. In fapt, ca sa zic asa, DNA sustine ca in perioada 2007-2010, primarul Petre Popescu a primit cu titlu de mita de la Ovidiu Ciogescu, lucrari de constructie in valoare de 168.428,58 lei (materiale si manopera necesare executarii unui imobil cu doua nivele pe un teren care apartinea edilului) precum si o combina frigorifica, in schimbul atribuirii unor contracte de achizitie publica si al efectuarii platilor aferente executiei acestor contracte.Asa cum spuneam, scenariul e clasic si nu ne mai produce nici un fel de emotie. Ciogescu i-a facut lui Popescu o vila, primind in schimb contracte de achizitie publica, in valoare totala de 4.887.872,87 lei (constind in furnizare de produse si lucrari) pentru firmele sale, ELECTROVALCEA SRL Rm. Vilcea si MARVELOV Rm. Vilcea.DNA are probe si indicii ca aceste contracte au fost atribuite cu incalcarea normelor ce reglementeaza achizitiile publice. Unul dintre aceste contracte este in curs de executie (o lucrare de canalizare). Lucrarile de constructie a imobilului au fost executate de firma SC ELECTROVALCEA SRL Rm. Vilcea.Ok, asadar inca un primar prins cu ocaua mica. Problema mea in acest punct este urmatoarea: a mai corupt Ciogescu asta si alti primari? Si daca a mai corupt, citi?Ma intreb asta pentru ca, prin iulie 2007, Ciogescu declara pentru Ziarul de Vilcea ca firmele sale s-au axat pe lucrari cu bani din fondurile PHARE, insirind o lunga lista de lucrari pe la diverse primarii din Vilcea si din Arges: Vom avea in lucru pentru comuna Boisoara o canalizare, cu termen de executie pina la sfirsitul anului, investitie care va fi realizata din fonduri Phare si din Masura 3.2.2. Am realizat tot din fonduri Phare lucarile de apa si canalizare in orasul Brezoi. Lucram intens la realizarea lucrarilor de extindere la reteaua de apa din comuna Berislavesti. In localitatea Copaceni lucram la extinderea retelei de apa si reabilitarea celei vechi, aceste lucrari fiind realizate tot cu fonduri Phare. Pe Masura 3.2.2., la capitolul canalizare, avem in lucru in comuna Gradistea o astfel de investitie, iar in comuna Zatreni si orasul Horezu ne ocupam de proiectare si executie. Cu Banca Europeana de Investitii avem o colaborare pentru rebilitarea de scoli in comunele Maldaresti, Roesti si Tigveni Arges. … In comuna Sutesti vom construi un centru administrativ, unde isi va desfasura activitatea primaria si alte institutii ale statului. Cred ca vom avea rezultate foarte frumoase anul acesta. Ne-am axat mai mult pe lucrari realizate din fonduri europene pentru ca este o perioada de criza si bugetele locale duc o lipsa acuta de mijloace”
























Lasă un răspuns