Ideea lui Victor Ponta a unei aliante oficiale, pe opt ani, intre PSD si PNL-PC e pe cit de mercantila, pe atit de lipsita de patriotism. La limita, de ce nu ar dori dl Ponta o alianta PSD-PNL-PC-UDMR-UNPR plus minoritatile si de ce pentru opt ani si nu pentru 80 ? Nebunia unei idei se verifica prin ducerea ei la limita.Ceea ce vrea totusi sa spuna dl Ponta este ca ar face orice, s-ar alia cu oricine pentru ca in ragazul pe care il mai are in fruntea partidului sau, pina cind vor intelege social-democratii ce prost inspirati au fost oferindu-i fotoliul de lider, sa prinda o nominalizare de prim-ministru. Ponta risca sa devina cel mai blamat dintre fostii si viitorii presedinti PSD daca nu tisneste din pluton in 2012, iar pentru asta ar semna o alianta si cu dracu`, pe termen etern.Au mai fost cazuri in istorie cind cineva propunea orice tirg doar pentru a-si realiza ambitiile personale, nu asta e problema. Ceea ce e grav in ideea lui Ponta este amanetarea viitorului democratiei pina in 2020, asezarea vietii politice sub comanda tripletei Iliescu Patriciu Voiculescu, vis de aur al celui din mijloc si solutie certa pentru evitarea puscariei a celorlalti doi.Totusi, Victor Ponta poate propune orice, democratia suporta multe. Uita totusi ca neavind aceleasi visuri de marire, cei care compun electoratele stabile ale PSD si PNL ar suferi inca o deceptie, poate ultima inainte de a nu se mai prezenta la vot. Alianta pontista ar deprima si mai mult Rominia si ar adinci-o in haos si neputinta.Totusi, cineva ar putea cistiga nesperat dintr-o asemenea coalitie care mizeaza pe ura electoratului. Avind sanse aproape nule de a se plasa mai sus de locul al treilea in alegerile locale si generale din 2012, PDL si-ar regasi, la limta, identitatea, mizind pe ideea „singuri impotriva tuturor pentru reformarea Rominiei”. Cum rominul are o minunata inclinatie de a-l sustine pe cel mai slab, daca alianta propusa de Victor Ponta ar prinde viata, nu as mai baga mina in foc ca PDL iese din joc.
























Lasă un răspuns