Depuneri de coroane la monumentele eroilor
La ora 11.00, la monumentul eroilor din cartierul Colibaşi s-a desfășurat o ceremonie de depunere de coroane de flori. Manifestări similare au avut loc de la 11.30, la monumentul eroilor din cartierul Făget, de la ora 12.00 la monumentul eroilor din cartierul Racoviţa şi la monumentul eroilor de la Şcoala Gimnazială “Liviu Rebreanu”.
Imens drapel naţional, arborat pe clădirea Casei de Cultură a Sindicatelor 
La Monumentul Eroilor, din centrul civic, în prezenţa oficialităţilor judeţene şi locale, au avut loc ceremonialul militar, o slujbă de pomenire, depuneri de coroane de flori în memoria celor căzuţi pe câmpurile de luptă şi defilarea blocului militar format din cadre MApN, MAI (Jandarmerie, ISU şi Poliţie), Penitenciarul Colibaşi şi Fanfara Piteşti.
Un imens drapel naţional (aproximativ 100 de metri pătraţi), a fost arborat pe clădirea Casei de Cultură a Sindicatelor Dacia Mioveni.
Retragerea cu torţe 
Ziua Naţională s-a încheiat cu 60 de militari M.A.p.N (Jandarmerie şi ISU), care au trecut în marş, cu torţe aprinse în mâini, prin centrul oraşului, moment fotografiat, filmat și aplaudat de sute de oameni.
Mesajul primarului Ion Georgescu, cu prilejul Zilei Naționale a României
Cu ocazia Zilei Naţionale a României, vă transmit urările mele de bine şi ale Consiliului Local Mioveni. Ziua Naţională este ziua fiecărui român, este ziua fiecărui cetăţean al României. În astfel de momente trebuie să ne gândim la istorie, la tradiţia poporului român în care putem găsi destule motive de mândrie.
În ranița unui soldat român din timpul Primului Război Mondial, mort în toamna anului 1918, pe muntele Sorica, din Carpații de Curbură, s-a descoperit o poezie intitulată „Nu plânge, Maică Românie!”. Cred că aceste versuri reflectă sentimentul de dragoste şi devotament faţă de patria şi poporul din care faci parte.
Nu plânge, Maică Românie!
“Nu plânge, Maică Românie,
Că am să mor neȋmpărtășit!
Un glonț pornit spre pieptul tău,
Cu pieptul meu eu l-am oprit….
Nu plânge, Maică Românie!
E rândul nostru să luptăm
Și din pământul ce ne arde
Nici o fărâmă să nu dăm!
Nu plânge, Maică Românie!
Pentru dreptate noi pierim;
Copiii noștri, peste veacuri,
Onoare ne vor da, o știm!
Nu plânge, Maică Românie !
Adună tot ce-i bun sub soare;
Ne cheamă și pe noi la praznic,
Când România va fi Mare!
La mulţi ani, România!

























Lasă un răspuns