Tribunalul Bucureşti a decis joi, 19 februarie, înlocuirea arestului preventiv cu cel la domiciliu în cazul primarul municipiului Piteşti, Tudor Pendiuc.
Hotărârea poate fi contestată la Curtea de Apel Bucureşti.
Pendiuc a fost arestat preventiv în 12 decembrie 2014, după ce Tribunalul Bucureşti a admis cererea procurorilor, care l-au acuzat că, în timp ce era în arest la domiciliu, a luat legătura cu o altă persoană cercetată în dosarul său de corupţie.
Pendiuc este cercetat pentru luare de mită şi abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave şi în formă continuată într-undosar legat de transportul public din Pitești.

























Lasă un răspuns