Centrul de Cultură „Brătianu” organizează luni, 24 noiembrie, ora 11.00, la sediul său din Ştefăneşti, simpozionul naţional „Brătienii în istoria românilor”.
Simpozionul are deja 15 ani de tradiţie şi constituie o întâlnire cu personalităţi de marcă ale vieţii culturale.
Invitaţii acestei ediții sunt:
– Prof. Dr. Aurel Pentelescu, Bucureşti;
– Dinu Zamfirescu, membru al Colegiului în cadrul Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii;
– Ing. Radu Bellu Gheorghe, ing. Cornel Pascinschi, Sucursala Regională de Căi Ferate Braşov;
– Prof. dr. Apostol Stan, Bucureşti;
– Prof. univ. dr. Gheorghe Sbârnă, Bucureşti;
– Prof. Cornelia Ghinea, Piteşti.
La eveniment va avea loc şi lansarea cărţii prof. dr. Ioan Todea, ”Ion (Ionel) I.C. Brătianu, întregitor şi făuritor al României moderne (1864- 1927)”.

























Lasă un răspuns