S-au finalizat lucrările de amenajare a spațiului în care va funcționa laboratorul de testare pentru coronavirus

 

 

 

 

 

Astăzi, 30 aprilie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a participat la recepția lucrărilor privind amenajarea spațiului în care va funcționa laboratorul biologic destinat procesării de teste pentru detecția COVID-19.

Spațiul se află în administrarea Consiliului Județean Argeș și va fi dat în folosință Spitalului Județean de Urgență Pitești pentru punerea în funcțiune a sistemului de testare Real-Time PCR, achiziționat de unitatea sanitară prin cofinanțare de la Consiliul Județean Argeș (505.000 lei) și prin fonduri de la Ministerul Sănătății.

Lucrările au constat în modernizarea și reamenajarea în totalitate a spațiului pentru pregătirea instalării întregului Sistem de testare Real-Time PCR, a aparatului și a celorlalte echipamente conexe, fiind respectate condițiile și circuitele impuse de specialiști.

Lucrările au fost executate de Regia de Administrare a Domeniului Public și Privat al Județului Argeș, costurile, în valoare de 215.000 lei, fiind suportate integral din bugetul Consiliului Județean Argeș.

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Teatrul „Alexandru Davila” Pitești propune un weekend prelungit de spectacole: poezie, basme și povești contemporane
Teatrul „Alexandru Davila” Pitești propune un weekend prelungit de spectacole: poezie, basme și povești contemporane

Teatrul „Alexandru Davila” din Pitești vine în fața publicului, între 25 și 28 iunie 2026, cu un program concentrat pe…

Trei tineri de 19 ani, găsiți cu substanțe suspecte într-o mașină, la marginea Râmnicului
Trei tineri de 19 ani, găsiți cu substanțe suspecte într-o mașină, la marginea Râmnicului

O patrulă de jandarmi a făcut o descoperire neașteptată aseară, în jurul orei 22:00, pe strada Schitul Troianu din Râmnicu…

Accident la Stâlpeni: o mașină a luat foc după impactul cu un alt autoturism
Accident la Stâlpeni: o mașină a luat foc după impactul cu un alt autoturism

Azi, în jurul prânzului, în satul Rădești din comuna Stâlpeni, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier. În urma…

Incendiu devastator în Berevoești. Pompierii s-au luptat 5 ore cu flăcările
Incendiu devastator în Berevoești. Pompierii s-au luptat 5 ore cu flăcările

O noapte grea pentru o familie din satul Berevoești, comuna Berevoești, după ce un incendiu puternic a cuprins locuința în…

Patru persoane rănite într-un accident dintre un autoturism și un microbuz
Patru persoane rănite într-un accident dintre un autoturism și un microbuz

Un accident rutier s-a produs joi dimineață, în jurul orei 6:00, la intersecția DJ 503 cu breteaua de legătură către…