PNL Argeș vrea să tranșeze chestiunea anulării de drept a mandatelor consilierilor județeni și locali, care și-au schimbat opțiunea politică la adăpostul ordonanței traseiștilor.
Astfel, avocatul Narcis Sofianu, liderul de grup al consilierilor județeni liberali, a anunțat că PNL a înregistrat la CJ Argeș ”o solicitare în baza căreia a cerut anularea de drept a mandatelor consilierilor Constantin Polexe, Mihail Vasilescu și Gabriel Bratu. Primii doi au candidat pe liste USL din partea PNL, iar Bratu – pe listele AAM, din partea PDL. Niciunul dintre cei trei nu mai sunt, în prezent, membri ai partidului pe listele căruia au fost aleși”.
În motivarea acestei acțiuni anunțate, liberalii vin și spun că amânarea punerii în aplicare a deciziei Curții Constituționale a României, care a declarat ca neconstituțională legea de aprobare a ordonanței 55/2014, poate avea ca efect nulitatea tuturor hotărârilor adoptate cu nerespectarea deciziei CCR.
În județul Gorj s-a creat deja un precedent periculos pentru cei care au vrut să profite de controversata ordonanță 55: PPDD și-a atacat în instanță foștii consilieri locali din CL Motru, iar Tribunalul a decis că mandatele lor trebuie să înceteze, iar locurile să fie vacantate. Decizia poate fi atacată cu recurs.
La CJ Argeș șase consilieri județeni au decis să iasă din partidul care i-au pus pe liste: pe lângă Polexe, Vasilescu și Bratu, au mai fost Vasile Mihăilescu şi Nicolae Nicuşor Diaconescu, care au fost aleşi pe listele PPDD și s-au declarat independenți. Tot de la PPDD a plecat şi Mihai Szakacs, care a ales să se înscrie în PSD.

























Lasă un răspuns