Din câte am văzut pe unde am văzut, Centrul Cultural Pitești este cea mai serioasă și plină de har instituție publică de cultură din țară.
Nu, nu exagerez, cred, cu nimic.
Cu bani puțini și într-un mediu nu tocmai elevat, CCP face minuni. Așa se întâmplă când a trecut pe aici un manager cultural uluitor de talia lui Jean Dumitrașcu a cărui moștenire a preluat-o și o duce cu modestie mai departe doamna Carmen Dumitrache.
Am vrut să spun aceste cuvinte oarecum în nuanțarea sensurilor unui excelent articol despre cultura de masă argeșeană semnat Dan Badea.
Autorul scrie la un moment dat, apăsat, următoarele:
“Trecem acum la Centrul Cultural Piteşti! De câţiva ani, Centrul Cultural Piteşti editează, pe lângă valoroasele şi tradiţionalele reviste de cultură Argeş şi Cafeneaua Literară, şi un periodic cu informaţii de la Primăria Piteşti, Informaţia Piteştenilor. De reţinut este că această revistă, care apare în condiţii grafice deosebite, are un tiraj rămas confidenţial şi nici măcar nu ajunge în mâna piteşteanului obişnuit. Răsfoind un număr din luna septembrie (înainte de arestarea ternului şi eternului edil Tudor Pendiuc), i-am regăsit moaca primarului de nu mai puţin de 35 de ori, câteodată şi de 3 ori pe aceeaşi pagină. Da, aţi intuit bine, revista respectivă nu are, nici pe departe, rolul de a-i informa pe piteşteni, în ciuda numelui, ci de a face propagandă, pe banii proştilor de contribuabili, celor din conducerea municipalităţii. Aş fi dorit să văd şi eu un raport al Curţii de Conturi privind modul în care s-au tocat banii la această instituţie.”
Ei bine, în litera sa acest fragment spune un adevăr. În spiritul său, greșește.
Cu „Informația” aceea a piteștenilor CCP dă Cezarului ce e al Cezarului și nimic mai mult.
Celelalte rezultate, mai ales cele care țin de editoarea revistelor literare, sunt atât de uimitoare încât micul compromis poate fi uitat.
În fond, robespierismul în cultura publică a dus întotdeauna la eșec.
Nu dați în Centrul Cultural Pitești ! În aceste vremuri, e un miracol că există.
























Lasă un răspuns