Primarul (liberal) al Baii Mari ii da atacuri presedintelui PSD si il vorbeste de rau pe candidatul Uniunii Social-Liberale la alegerile partiale de duminica, Florin Tataru, si el membru PSD.Situatia de la Baia Mare este jenanta, pentru ca vine sa contrazica imaginea de armonie, intelegere si cooperare pe care liderii Uniunii Social-liberale se straduiesc sa o impuna.Nu e de mirare, asadar, ca o situatie jenanta este justificata prin explicatii jenante, cum ar fi aceea ca primarul Chereches vorbeste la betie.Cel putin asa sustine primarul Tudor Pendiuc, in calitatea lui de vice-presedinte al PSD Arges si spiritul rector al organizatiei, in lipsa lui Constantin Nicolescu.”Pe acolo, folosesc palinca” au fost cuvintele cu care Tudor Pendiuc a expediat rapid si lapidar conflictul de la Baia Mare, caruia ii gaseste, insa, si o calitate: aceea ca fiind o exceptie, el confirma regula!De fapt, domnul vice-presedinte ascunde gunoiul sub pres, pentru ca, mergind pe temeiul logicii domniei sale, am spune ca, de exemplu, conflictul de la Vilcea dintre liberali si pesedisti e provocat de faptul ca pe acolo folosesc tuica si ca in principiu, cu cit sint mai multe conflicte, cu atit regula va fi mai tare.Adica armonia va fi deplina atunci cind numarul conflictelor va fi egal cu numarul de organizatii judetene care compun Uniunea!Nu-l acuz pe Tudor Pendiuc ca refuza sa admita un adevar simplu, acela ca asemenea conflicte exista si sint profunde si ca incearca sa ne fenteze cu palinci si reguli. Domnia sa este asemenea altor pesedisti si liberali, care s-au vazut obligati sa ne explice ca broscoiul uniunii se va transforma, sub pupaturile lor, intr-un print ca din basme. Si, soldat fidel al Uniunii, domnul primar pupa de zor broasca si se face ca-i si place.
























Lasă un răspuns