Prin vocea indignata a presedintei lor, doamna Mihaela Andreianu, liberalele vilcene ii cer chestorului Ion Stoica sa demisioneze, pe motiv de delict de opinie. Dupa cum probabil stiti, domnul chestor crede ca ar fi bine ca in politie sa fie angajate mai putine femei, pentru ca ele incurca treaba, stau cu anii in concedii de maternitate, timp in care posturile trebuie puse la pastrare, nu le place viata la tara si vor toate la oras.Acum, doamna Andreianu, asemenea altor vajnice sufragete precum Sulfina Barbu, ii sare chestorului in cap, il acuza ca incalca nu stiu care declaratii, ca se sterge la dos cu Strategia de la Lisabona, ca face discriminari si zice ca capul lui Motoc vrem!”Consideram ca domnul chestor ar trebui sa-si reconsidere pozitia, sa-si ceara scuze public si sa-si dea demisia de onoare din fruntea institutiei care ar trebui sa apere onoarea si demnitatea oricarei persoane, indiferent de gen”, zice doamna liberala.(Imi permit sa face observatia ca se spune indiferent de sex (barbatesc, femeiesc sau masculin, feminin), nu gen (masculin, feminin, neutru), care este o categorie gramaticala.)Mie unuia mi se pare ca doamna care se fereste de sex sare calul.Chestorul Ion Stoica a facut o declaratie intemeiata pe experienta, pe ceea ce a vazut si a patit, pe ceea ce se intimpla in inspectoratele de politie, Vilcea fiind, daca nu ma insel, al treilea pe care il conduce (dupa Arges si Olt). Atitudinea doamnei Andreianu si a altor vajnice sufragete ma sperie, pentru ca, dupa mintea lor, e un delict pasibil de pedepse grele exprimarea unei opinii care nu se incadreaza in conceptul de political correctness. Astazi ti-o iei pe cocoasa daca nu vorbesti laudativ despre tigani, ca-i discriminezi.Astazi ti-o iei pe cocoasa daca nu vorbesti cu admiratie despre jidani, ca faci ura de rasa. Acum ti-o iei pe cocoasa si daca spui, din experienta, ca femeile nu sint potrivite pentru meseria de politist.Scaparam de Ceausescu, care ne baga pumnul in gura, sa nu vorbim ce nu trebuie, ca sa dam acum peste sufragete infuriate care vor sa ne reduca la tacere bagindu-ne in gura ce? Tampoane?Dupa cum vad eu lucrurile, chestorul Stoica nu face nici o discriminare. El exprima o opinie personala, pentru care nu cred ca e nevoie sa-si ceara iertare si, cu atit mai putin, sa demisioneze.Crede doamna Andreianu ca demisia lui Stoica le-ar face pe femei mai potrivite pentru activitatea de politist?
























Lasă un răspuns