„…la locul numit Călimănești pe Olt…” (Hrisovul din 20 mai 1388)
Astăzi sărbătorim 638 de ani de când numele localității Călimănești a fost scris pentru prima dată într-un document oficial. Un oraș străjuit de munți, traversat de apele Oltului și iubit de foarte mulți oameni dintre cei care trec pe aici.
La mulți ani, Călimănești!
La mulți ani, vâlceni din Călimănești!
Constantin Rădulescu, Președintele Consiliului Județean Vâlcea

























Lasă un răspuns