Mesajul prefectului județului Vâlcea, Mihai Oprea, cu prilejul Zilei Naționale a României

“Data de 1 Decembrie este plină de semnificații istorice pentru poporul român. Acum 107 ani un ideal al multor generații a devenit realitate odată cu unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România.

Românii anului 1918 au demonstrat că prin unire au obținut ceea ce înaintașii lor doar au sperat. Acest aspect ar trebui să fie un motiv de reflecție pentru toate generațiile de astăzi deoarece libertatea și unitatea NU sunt daruri, ci responsabilități.

Plecând de la unirea românilor înfăptuită de Mihai Viteazul, urmată de dubla recunoaştere a lui Alexandru Ioan Cuza ca domn al Moldovei și Ţării Româneşti și continuând cu proclamarea independenţei de stat a României din anul 1877, IDEALUL de peste secole al românilor a devenit realitate la data de 1 Decembrie 1918.

Astfel, prin Adunarea de la Alba Iulia, de la 1 Decembrie 1918, s-a scris una dintre cele mai importante file ale istoriei româneşti.

Marea Unire a marcat procesul istoric în urma căruia toate provinciile istorice locuite de români au fost cuprinse între granițele aceluiași stat.

Forța unei națiuni constă în CARACTERUL oamenilor săi și mai ales în SOLIDARITATEA dintre ei.

 1 Decembrie este ziua în care inimile tuturor românilor bat la unison, reamintindu-ne că unitatea a fost și rămâne cea mai puternică expresie a demnității naționale.

Ziua Națională este și un moment de reflecție asupra drumului parcurs de națiunea română, dar și asupra viitorului pe care dorim să-l construim împreună.

România se clădește prin munca fiecăruia dintre noi, prin seriozitate, respect și grijă față de aproapele nostru.

De Ziua Națională cinstim și memoria eroilor care au scris istoria României cu propriul sânge. Vom continua să fim demni de jertfa lor prin faptele noastre bune. Fiecare gest de respect față de semenii noștri, fiecare contribuție adusă comunității este o formă civilizată de patriotism.

Datoria noastră față de generațiile viitoare constă în cultivarea spiritului valorilor care ne-au definit ca națiune: credință, familie și libertate.

Mesajul acestei zile simbolice pentru români este unul de unitate și ne reamintește că avem de parcurs, ca popor, un drum comun pentru a construi o țară puternică în fața provocărilor externe. 

La mulți ani, România!

La mulți ani, vâlceni!

La mulți ani tuturor românilor, oriunde s-ar afla!

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…