Vestea ca Patriarhia a dispus ca fratele Caliopie(foto) sa nu mai fie seful santierelor Arhiepiscopiei Argesului trebuie interpretata asa cum se cuvine. P.F. Daniel nu isi permite un scandal de tipul celor care zguduie periodic Biserica Catolica si, ca atare, nu adinceste relatia ciudata Calinic-Caliopie. Pe de alta parte, presa face presiuni din ce in ce mai mari, exprimindu-si mirarea fata de stranietatea faptului ca un arhiepiscop este condus in tot ce intreprinde de un calugar tinar si frumusel, caruia i s-au dat pe mina toate finantele Arhiepiscopiei.Asadar, Caliopie a fost indepartat de la managementul averilor, mizindu-se pe faptul ca I.P.S. Calinic va lua distanta de acesta si va colabora cu altcineva, punindu-se astfel capat scandalului.Aparenta „mazilire” a acestui Dean Martin al curtii de la Arges ii poate pica insa minusa batrinului arhiepiscop Calinic. Tocmai se reorganizeaza eparhia si e nevoie de un tinar si energic calugar care sa primeasca mitra episcopala.Caliopie episcop ? Nu va mirati, doar a omorit un crestin cu automobilul si este asadar plin de „har”. Ori nu l-a omorit el, ci arhiepiscopul ? Incurcate sunt caile Domnului…Semnatura: C.P.
























Lasă un răspuns