Dl Constantin Roibu, directorul general al Oltchim, isi inventeaza cit mai multi dusmani, in afara celor reali, de la PCC. Tactica sa este sa pozeze in victima a cit mai multor jocuri de culise, in loc sa isi vada de treaba si sa incerce sa salveze ce mai poate fi salvat din cel mai mare activ industrial al Rominiei, care a fost adus, oricit l-ar lauda unii pe manager, in sapa de lemn. Iata ultima diversiune.Doua ziare lanseaza „bomba” ca un fel de manifest impotriva lui Roibu, tiparit in 10.000 de exemplare, va impinzi astazi orasul Rm. Vilcea, iar in spatele acestui atac s-ar afla omul de afaceri Maria Tudor. „Viata Vilcii” scrie, luindu-si o marja de siguranta, astfel:”N-avem dovezi ca Maria Tudor ar putea sa fie finantatorul acestei denigrari grosolane si criminale.” Remarcabila recunoasterea sincera a lipsei de probe, dar daca tot nu exista dovezi, de ce se mai arunca pe piata zvonul ? Fiindca l-au aruncat altii, va fi raspunsul…Bine, fie si asa, insa in aceasta situatie, ii anunt eu pe cei interesati ca am probe ca lucrurile nu stau deloc astfel, ba din contra. Fiind cea care stabileste politica editoriala la VTV, dna Maria Tudor a precizat intotdeauna ca acest post de televiziune trebuie sa pastreze linistea in legatura cu Oltchim, pentru a nu crea tensiuni care sa impiedice incercarile de redresare a unui obiectiv economic vital pentru Vilcea. Constantin Roibu nu este atacat la VTV, asa incit nu vad de ce ar putea fi dna Maria Tudor acuzata ca ar finanta un atac in presa scrisa, fie el si in 10.000 de exemplare. O atitudine ostila lui Roibu la VTV ar avea un impact cu mult mai mare decit aceste mii de ziare.Ca unul care realizez probabil ce mai „vizibila” emisiune de la respectiva televiziune, „Criterii politice”, este normal sa comentez cu patronatul chestiuni legate de Oltchim. Punctul meu de vedere este ca Roibu poate fi considerat vinovat de situatia actuala a combinatului, in schimb parerea editorului este ca nu trebuie sa ne hazardam in aceasta directie. Cum s-ar spune, conflict de idei intre subsemnatul si dna Maria Tudor si, din aceasata cauza, subiectul este intotdeauna evitat, ceea ce nu inseamna ca invitatii emisiunii nu sunt lasati sa il laude pe Roibu, ceea ce si fac, cu prisosinta. Daca cineva ar plati 10.000 de exemplare care sa il critice pe Constantin Roibu, nu ar rezista cu nici un chip tentatiei de a-l critica si la televizor, mai ales cind are posibilitatea directa de a o face. Iata de ce consider ca zvonul despre care se discuta e absurd.Editez, dupa cum stiu cititorii acestui site, revista CRITERII. Sincer sa fiu, aveam in planul pe luna decembrie ideea de a publica un „DOSAR ROIBU” de 40 de pagini si de a-i consacra „marelui manager” coperta. Am renuntat la acest plan tocmai pentru ca stiu ca vinovata ar fi fost socotita tot dna Maria Tudor. Nu s-ar fi amestecat, dar nici nu i-ar fi placut ideea mea, asa incit am aruncat-o la cos.Asa stind lucrurile,zvonul ca Maria Tudor ar sta la butoanele unui iminent atac in presa nu poate fi decit aberant. Probabil ca Roibu are nevoie de cit mai multi vinovati,pentru a nu spune cineva raspicat ca de tot ceea ce se intimpla la Oltchim vinovat nu poate fi decit el. El si nimeni altcineva.P.S. Aceasta este parerea mea, nu e cazul sa cautati, iarasi, pe cineva in spate…
























Lasă un răspuns