Cornel Penescu va fi eliberat, nici o grija. Asociatia Oamenilor de Afaceri are, in principiu, dreptate cind afirma, intr-un comunicat ponderat si de bun simt, ca , pe fond, Penescu trebuie judecat in libertate. Asa se va si intimpla, desigur, insa doar dupa ce justitia se va convinge ca inculpatul nu poate influenta ancheta in cazul in care ar fi eliberat. Sub acest aspect este Cornel Penescu un pericol, in sensul ca banii si relatiile sale ar putea face in asa fel incit ancheta sa fie perturbata. Probabil ca imediat ce dosarul va fi complet, omul de afaceri ve fi pus in libertate si procesul isi va urma cursul. Inclin sa cred ca, la trecerea celor 29 de zile , cel tirziu, lui Penescu i se va da drumul. Pina aici, totul este clar. Mai putin clara este atitudinea editorialistului de la ziarul lui Penescu. Acesta lasa sa se inteleaga ca DNA a actionat fiindca a fost criticat de el in ziar. Iata cu vede M.P. Codunas situatia: „Ani la rind, DNA Pitesti a existat doar pe hirtie. Chiar in coltul acesta de pagina, am criticat, nu o data, lipsa de rezultate a institutiei. De altfel, rapoartele oficiale plasau DNA Pitesti pe ultimele locuri pe tara din punct de vedere al numarului de dosare instrumentate. Ce i se intimpla acum lui Cornel Penescu imi pare un demers, fortat, de imagine si de iesire din anonimatul in care DNA Pitesti a
























Lasă un răspuns