Am ris cu pofta, ieri dimineata, la cafea, citind cum ma injura Silviu Popescu. Asa da, injuratura, pamfletul cu „frizeria lui Gigi” e savuros. Si l-am prizat ca atare, mai ales ca Popescu, la sfaturile mele si ale celorlalti seniori, a lasat-o mai moale cu rafuielile sale personale care ii vizau pe Mircia Gutau si Constantin Roibu. Ba, pe Roibu l-a facut chiar „omul zilei”, ceea ce demonstreaza ca Silviu a iesit din criza de nervi. Cind il voi vedea „omul zilei” in ziarul lui Silvica si pe Gutau, voi scrie o tableta cu titlul: ” Bravo, mai, asta mic si talentat !” Apropo de Silviu Popescu, mai vreau sa spun ca intre seniorii presei vilcene si baietii care isi umfla muschii prin gazete zicind despre ei insisi ca sunt „tinara generatie de ziaristi vilceni” e o diferenta ca de la cel la pamint. Cind citesc textele ca briciul scrise de Romeo Popescu, ori editorialele ca un camion greu ale lui Petre Tanasoaica, ori pamfletele lui Silviu Popescu, chiar am satisfactia ca citesc presa. Cind ii citesc pe juniori, simt ca lipseste ceva, e numai dorinta de afirmare si aproape nimic in plus.Aud scrisnirea maselelor si atit. In fine, revin la Silvica. Fii antena, asta mic, ai citit „Kir Ianulea” ? Mai stii cum ii dadea Scaraotchi cite o castana lui Michiduta ? Asa o sa iti dau si eu tie, daca te mai scalambai si ma mai freci la cap cu presa tircomniceasca si dulaceasca. Fii barbat, ca asa te-am invatat !
























Lasă un răspuns