Imi place sa citesc presa Vilceana, are un aer belicos. Imi place sa citesc articolele lui Silviu Popescu, fiindca da tare. Frunzarind blogul sau, am picat peste urmatorul text:”De 17 ani, Constantin Roibu decide ca un tar asupra bunurilor statului roman, asupra banilor lui. Sute de milioane de dolari au fost pompati in Oltchim, pentru ca acesta sa ramana in posesia statului , sa se sustraga singurului proces firesc, acela al privatizarii. Statul a sters de mai multe ori datoriile Oltchim cu generozitate, ascunzand sub pres si managementul slab si neperformant. Intre timp, sute de oameni au devenit milionari facand afaceri cu Marele Combinat valcean. Nu ne trebuie nici o dovada in acest sens: toti directorii ai acestei institutii de stat sunt astazi putred de bogati. Ba chiar si fostii sefi de sectii. Sa dam nume? Tot Combinatul stie cine au fost si cum de au ei astazi hoteluri, firme de milioane de euro. Oltchim-ul, firma de stat, a fost ani buni o fabrica de miliardari, ca orice firma a statului roman care s-a sustras privatizarii si cu care Statul Roman a fost extrem de toleranta. Intrebarea este: daca fostii directori ai Oltchim sunt atat de bogati, cat de sarac este domnul manager Roibu? N-am acum nici timp de averea lui Roibu, de aceea n-am sa raspund. Ceea ce ma intereseaza este deraierea de la normalitate, de la democratie, de la firesc a unor oameni care ne-au hotarat destinul foarte multi ani. Au murit oameni in Oltchim si nimeni nu a patit nimic. De ce? Pentru ca statul a avut mereu bani, cu care s-au platit toate oalele sparte. Mortii au ramas morti, au putrezit in pamant, iar cei responsabili, macar moral, au ramas la fel de privilegiati. Ba mai mult, au continuat sa faca uz de privilegiile lor, chiar daca le-au murit din nou oameni, care intre timp au putrezit si ei. Si-au extins puterea malefica si influenta asupra municipiului si a judetului, ba au dorit sa cucereasca si alte judete, sa cumpere alte fabrici, ca Arpechimul, dar sub umbrela statului, nu ca firma privata, cu management serios si responsabil. Culmea, Oltchimul si Roibu au dorit sa fie stapani si asupra resurselor naturale de sare, sa fie stat in stat, sa dispuna din nou discretionar asupra banilor statului, adica ai nostri, ai contribuabililor romani. Astfel, Roibu a mentinut Oltchimul in socialism si judetul Valcea la fel.”Textul este vechi, cred ca e scris in urma cu sase luni. Si nu are…continuitate, in sensul ca nu am mai citit nimic pe acest subiect. Poate nu am cautat eu bine in arhivele ziarelor conduse de dl Silviu Popescu. Sau, cine stie, a aparut, intre timp, vreun contract de publicitate intre vreunul dintre aceste ziare si Oltchim ? Chiar as fi curios sa aflu. Cum sa aflu, ca doar nu am acces nici nu ar fi normal in bucataria unei firme private. Doar asa, din curiozitate, as vrea sa stiu: e contract, ori nu e ?
























Lasă un răspuns