Majoritatea ziaristilor din judete traiesc cu iluzia ca sunt buricul pamintului. Mai ales cei care lucreaza la sectia politica sau la ziarele de ancheta isi cultiva permanent impresia ca ei taie si spinzura in judetul respectiv. Realitatea este cu totul alta si ar fi interesant de facut un studiu cu privire la cite parale dau factorii de decizie pe opiniile celor care isi exprima parerea prin ziare. Daca acceptati sa va spun eu, pina cind un asemenea sondaj va fi realizat, atunci aflati ca pentru elita politica si administrativa din fiecare judet ziarele si ziaristii sunt entitati neglijabile cind vine vorba de luarea unor hotariri. Exista extrem de putine cazuri in care clasa politica locala ia nota de vreo ancheta sau vreun editorial.De ce s-a ajuns la aceasta situatie ? Din doua motive. Primul este ca s-au facut „directori de opinie” toti fomistii si toate parasutele. Al doilea, ca exista o inflatie de articole critice. Cind apar in fiecare zi intr-un judet citeva duzini de articole infoiate, suparate, enervate, atunci se ajunge in situatia ca nimeni nu le mai ia in seama.Citeam in situl nostru un comentariu despre cine „ar conta” si cine „nu ar conta” in presa din Arges. Cica unii scirtiitori pe hirtie si-au dat cu parerea ca ei conteaza. Cine or fi astia ? Cumva unii care injura pe toata lumea intr-un saptaminal jegos ? Sau unii care scriu zilnic cite un asa-zis editorial, iar cind nu au ce spune, fac ochii roata si critica pe cine nimeresc ? Sau cei care noteaza opinii exprimate pe la conferintele de presa si au impresia ca fara notitele respective cititorii ar inceta sa mai respire ?Ieri, stateam de vorba cu un primar din Vilcea si imi facea un inventar al curvelor si santajistilor care puiesc prin prea respectivului judet. Inteleg ca unul criticat de presa nu poate sa-i iubeasca pe ziaristi, numai ca pe fata acelui om se citea o scirba sincera, nicidecum frica.Daca in orasele mari s-a realizat o selectie a valorilor in jurnalism, in judetele medii sau mici e dezastru. S-a discutat aproape doua decenii daca persoanele publice trebuie sau nu sa aiba la vedere eventualele dosare de securitate. Pe acelasi model, as propune ca unii „lideri de opinie” de prin judete sa isi publice foile matricole de pe la facultati, daca au absolvit una, ori de la liceu. Ar fi un ris generalizat.Presa de provincie are nevoie urgenta de o reevaluare a constiintei de sine.
























Lasă un răspuns