Parca venind sa confirme ceea ce am scris ieri despre ziaristii nepregatiti pentru aceasta profesie, in Arges a izbucnit un scandal monstru in jurul unui articol publicat in „Curierul zilei” de un anume Cosmin Nicolae. Ziaristul scrie despre un tinar sociopat, descriindu-i comportamentele: a lovit, a insultat, nimeni nu se mai intelege cu el. Concluzia jurnalistului: pacat ca tinarul respectiv nu e bagat la puscarie. Victima linsajului mediatic are vreo douazeci de ani, iar cel care il „executa” in scris nu cred sa aiba cu mult mai mult. Ce a obtinut tinarul ziarist scriind despre tinarul sociopat ? Nimic altceva decit audienta, dar asta cu pretul crearii unei noi traume asupra personajului din articol, traume care ar putea fi decisive pentru iesirea definitiva de pe orbita a acestuia. Ziaristul il vrea in puscarie pe personajul sau din cam aceeasi generatie. Ciudat…Aici se ajunge cind condeierii nu au o minima preagatire culturala, psihologica, juridica.Asa cum bine scria pe blogul sau Dan Badea, unul dintre corespondentii „Ev.z.”, victima abuzului de presa ar trebui tratata, nu incarcerata. Totusi si acest blogger exagereaza, fiindca nu ideea de tratament trebuie pusa in prim-plan, ci calea consilierii psihologice. La acest gen de abordare ar fi fost nimerit sa acheseze jurnalistii, nu la adevarate rechizitorii menite sa infunde si mai mult un tinar care ar putea, in principiu, sa fie redat unei vieti normale.Sunt convins ca ziaristul despre care scriu are la fel de multa nevoie de consiliere precum victima sa. Amindoi sunt violenti, unul pe strada, celalalt in ziar.Mircea Margarit, unul dintre cei mai fini jurnalisti din Arges, face, vizavi de cazul acesta, un comentariu spumos si pilduitor. Iata-l, in loc de concluzie:”Papardei, care mi-e vecin si pe care il cunosc de cind abia invata sa mearga, a fost prost, ca nu pe politist trebuia sa-l arda cu maciuca. Trebuia sa le sparga muianele „reprezantantilor mass-media” in frunte cu floarea Curierului, Cosmin Nicolae. Da’ nu e timpul trecut, cind o iesi ala de pe unde o sa fie pitit, o sa-i amintesc eu ca are niste prieteni la Curierul si ca Cosmin Nicolae abia asteapta sa-i explice cum si de ce a scris ce a scris.”
























Lasă un răspuns